Reklama

CIA przekazało Zełenskiemu plany rosyjskiej inwazji. Zanim ruszyła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski znał szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na jego życie zanim rozpoczęła się inwazja na Ukrainę. Ujawnił mu je dyrektor CIA Bill Burns - informuje "The Insider", powołując się na książkę Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House", która ukaże się we wtorek. Autor publikacji dodaje, że Joe Bidem polecił Burnsowi polecieć do Kijowa i "podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków".

Niezależna gazeta internetowa podkreśla, że przestroga dla Zełenskiego pojawiła się w czasie, kiedy poddawał on w wątpliwość wiarygodność wywiadu USA. Odpierał ostrzeżenia i wydawał się być nimi zaskoczony.

"W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki wywołują panikę" - cytuje "The Insider" fragmenty książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House"("Walka jego życia: w Białym Domu Joe Bidena"), która ma ukazać się we wtorek.

Reklama

Media: CIA przedstawiło Zełenskiemu schemat inwazji Putina

Jak czytamy, autor książki ma twierdzić, że to prezydent Joe Biden polecił Burnsowi polecieć do Kijowa i "podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków".

"To natychmiast zwróciło uwagę Zełenskiego. Był zaskoczony, otrzeźwiony tą wiadomością. Dane wywiadowcze były tak szczegółowe, że pomogłyby siłom bezpieczeństwa Zełenskiego udaremnić dwa oddzielne rosyjskie zamachy na jego życie" - napisał Whipple.

Książka informuje także o przedstawieniu przez szefa CIA Zełenskiemu "schematu planu inwazji Putina", aby pomóc mu w przygotowaniach do walki. 

Według autora książki, Burns, który był wcześniej ambasadorem USA w Moskwie, miał wstępnie zarysować rosyjski projekt ataku na lotnisko Antonowa na północ od Kijowa i wykorzystania go do desantu oddziałów rosyjskich, mających rozpocząć szturm stolicy Ukrainy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama