Reklama

Reklama

Chiny o wojnie w Ukrainie: Należy szanować integralność terytorialną obu krajów

Chiny wezwały do zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą po tym, jak prezydent Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. W stanowisku przedstawionym przez rzecznika chińskiego MSZ Wanga Wenbina wezwano też do rozpoczęcia dialogu i podkreśliły konieczność poszanowania "integralności terytorialnej wszystkich krajów".

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin podczas konferencji prasowej powiedział: Należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów, przestrzegać celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, brać pod uwagę uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich innych krajów.

- Powinny być wspierane wszelkie wysiłki, sprzyjające pokojowemu rozwiązywaniu kryzysów - mówił. - Wzywamy zainteresowane strony do wdrożenia zawieszenia broni, rozpoczęcia dialogu i konsultacji oraz do jak najszybszego znalezienia rozwiązania, które rozwieje uzasadnione obawy wszystkich stron w zakresie bezpieczeństwa - dodał rzecznik.

Reklama

Wenbin podkreślił jednocześnie gotowość Chin do współpracy ze społecznością międzynarodową, aby nadal "odgrywać konstruktywną rolę w łagodzeniu sytuacji".

Putin ogłosił częściową mobilizację

AFP przypomina, że podobne stanowisko chińskie MSZ wygłosiło już w zeszłym tygodniu, gdy przedstawicielka resortu Mao Ning powiedziała, iż Pekin wzywa wszystkie zainteresowane strony do ustanowienia zawieszenia broni w drodze dialogu i negocjacji. - Mamy też nadzieję, że społeczność międzynarodowa stworzy do tego warunki i przestrzeń - mówiła.

W środę Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji, która ma objąć 300 tys. osób. Z kolei we wtorek Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przegłosowała zmiany w kodeksie karnym, które przewidują karę więzienia za odmowę stawienia się do poboru, a także za dezercję, odmowę wykonania rozkazów czy dobrowolne poddanie się.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy