Reklama

Reklama

Chiny importują więcej ropy z Rosji. Moskwa głównym dostawcą

O 55 procent w porównaniu z rokiem 2021 wzrósł chiński import ropy naftowej z Rosji. To duże wsparcie dla rosyjskiej gospodarki, bo Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej.

Tym samym Arabia Saudyjska została wyparta przez Rosję jako główny dostawca tego surowca na rynek chiński.

Chińskie rafinerie skorzystały z przecenionych dostaw. Moskwa obniżyła ceny ropy po tym jak kraje europejskie nałożyły sankcje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. 

Główny kierunek zbytu

Import rosyjskiej ropy, w tym dostawy rurociągami oraz transport morski wyniósł w maju w przybliżeniu prawie dwa miliony baryłek dziennie.

To o 55 procent więcej niż w ubiegłym 2021 roku, ale też wzrost w porównaniu z kwietniem. Wówczas do Chin Rosjanie dostarczali prawie milion sześćset tysięcy baryłek.

Reklama

Chiny stają się dla Rosji głównym rynkiem zbytu po tym, jak UE zrezygnowała z dostaw ropy z Rosji. Decyzją państw unijnych, nałożone zostało embargo na rosyjską ropę. Nie dotyczy ono surowca sprowadzanego rurociągami. 

Embargo ma ograniczyć import rosyjskiej ropy o 90 proc. Decyzja unijnych przywódców ma związek z wojną w Ukrainie. 24 lutego Rosja zaatakowała to państwo. Od tego czasu walki na terenie Ukrainy są kontynuowane. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy