Reklama

Reklama

Chcesz wesprzeć uchodźców? Lista zweryfikowanych zbiórek z pomocą dla Ukrainy

W odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie w całej Polsce rozpoczęły się liczne zbiórki. Biorąc w nich udział, warto dokładnie sprawdzić, czy są wiarygodne i gdzie trafiają przekazywane dary oraz środki finansowe. Poniżej przedstawiamy listę bezpiecznych, zweryfikowanych zbiórek.


Wojna w Ukrainie wywołała masową migrację ludzi uciekających przed niebezpieczeństwem. Uchodźcy szukają wsparcia przede wszystkim w Polsce, choć część z nich udaje się również do innych krajów europejskich. Potrzebują nie tylko tymczasowego mieszkania, ale również ciepłych ubrań, żywności, rzeczy codziennego użytku i leków.

Pomoc dla Ukrainy działa w całej Polsce

Ostatnie dni pokazały niezwykłą mobilizację Polaków i chęć niesienia bezinteresownej pomocy dotkniętym wojną sąsiadom zza wschodniej granicy. W większości miast ruszyły zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które są transportowane do Ukrainy lub przekazywane uchodźcom. Część z nich organizowana jest przez samorządy, część przez organizacje pożytku publicznego, a jeszcze inne to oddolne inicjatywy społeczne.

Ich celem jest jak najszersza pomoc Ukrainie - zbierana jest żywność o długim terminie ważności, środki higieniczne, artykuły dziecięce, ubrania, ciepłe koce, śpiwory oraz leki. Możliwe jest również przekazywanie środków na finansowanie pomocy przez liczne fundacje.

Reklama

W social mediach każdego dnia pojawiają się informacje o nowych inicjatywach pomocowych. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich nie zostało zweryfikowanych, a co za tym idzie, nie wiadomo kto je koordynuje i na co dokładnie przeznaczane są zebrane środki. Pojawiają się już pierwsze doniesienia o oszustwach i próbach wyłudzenia. Aby nie paść ofiarą nieuczciwości, warto wspierać oficjalne zbiórki i sprawdzone fundacje.

Chcesz pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek

Akcje pomocowe są obecnie prowadzone przez wiele fundacji. Poniżej wyliczamy najpopularniejsze z nich. Są to zweryfikowane, bezpieczne organizacje pożytku publicznego, które zbierają środki na pomoc humanitarną, medyczną, psychologiczną oraz ewakuację z obszarów objętych wojną i zapewnienie lokali tymczasowych ofiarom wojny w Ukrainie.  

FUNDACJA POLSAT

Do pomocy najmłodszym ofiarom wojny włączyły się spółki z Grupy Zygmunta Solorza i rozpoczęły akcję pomocy dla dzieci Ukrainy. Do inicjatywy "Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy" włączają się: Telewizja Polsat, sieć Plus, platforma Polsat Box, Netia oraz ZE PAK i w sumie przekażą na start 5 milionów złotych w ramach zbiórki, którą będzie prowadziła Fundacja Polsat.

Konto jest ogólnodostępne i może je zasilić każdy. Środki można wpłacać na rachunek o numerze: 

96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 z dopiskiem "Dzieciom Ukrainy"

Dodatkowe możliwości pomocy:

BLIK pod numer 885 219 256

Więcej informacji znajdziesz na stronie FUNDACJI POLSAT

POLSKA AKCJA HUMANITARNA (PAH)

Środki przeznaczone na pomoc Ukrainie można wpłacać na numer konta:

02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "UKRAINA" 

albo za pomocą specjalnie utworzonej zbiórki: www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina

UNICEF POLSKA

Unicef Polska działa obecnie w 5 lokalizacjach w Ukrainie. Na swojej stronie organizacja zapewnia: "Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc"

Zbiórkę można wesprzeć tutaj: https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę środków na „zakup żywności, opatrunków oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb". 

Organizację można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto:

 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA"

POLSKA MISJA MEDYCZNA

Aby wesprzeć fundację, należy wpłacać pieniądze na konto: 

62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem "UKRAINA"

Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych.

SOS WIOSKI DZIECIĘCE

Ta fundacja skupia się przede wszystkim na pomocy opuszczonym dzieciom w Ukrainie oraz podopiecznym ukraińskich domów dziecka. Można ją wesprzeć wypłacając darowiznę tutaj: https://wioskisos.org/pomoz/

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

"Fundacja PCPM pomaga wschodniej Ukrainie. Sytuacja jest trudna, wiele osób potrzebuje natychmiastowego wsparcia. – W Charkowie są już setki nowych uciekinierów z Donbasu, większość radzi sobie samodzielnie, ale to dopiero początek. Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki, powerbanki i kuchenki turystyczne. Zakup tego sprzętu możliwy jest na miejscu. Jak najszybciej potrzebne są jednak pieniądze" - informuje organizacja na swojej stronie. 

Aby przekazać wsparcie finansowe dla Ukrainy należy wpłacić pieniądze na konto:

18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem UKRAINA

lub za pomocą wpłaty jednorazowej tutaj: https://pcpm.org.pl/wesprzyj-pcpm

CARITAS

Również Caritas włączył się w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Środki można wpłacać na jedno z poniższych kont:

70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

23 1160 2202 0000 0000 3436 4677

57 1160 2202 0000 0000 6663 1212 z dopiskiem UKRAINA

Fundacja umożliwia również przekazywanie darowizn za pomocą SMS-ów. Wystarczy wysłać wiadomość o treści UKRAINA na numer telefonu 72052.

Każda z tych organizacji posiada statut organizacji pożytku publicznego oraz nadany przez sąd numer KRS. Są one zobowiązane do rozliczania się z otrzymywanych środków, dzięki czemu są w pełni wiarygodne i bezpieczne. 

Pomoc dla Ukrainy. Gdzie jeszcze można wpłacić pieniądze?

Kolejne zweryfikowane, bezpieczne zbiórki dla uchodźców to:

Czytaj również:  Jak bezpiecznie pomóc uchodźcom? Poradnik policjantki

Zbiórki darów rzeczowych dla Ukrainy

Samorządy wielu miast organizują zbiórki najbardziej potrzebnych produktów, takich jak żywność o długim terminie ważności, środki higieniczne, ciepłe ubrania, leki czy opatrunki. 

W Krakowie dary można przekazywać do aż 150 punków rozlokowanych w całym mieście. Trafią one do potrzebujących we Lwowie oraz do uchodźców przybyłych do Krakowa. 

Podobne akcje organizowane są w całym kraju. Osoby, które chcą przekazać dary rzeczowe, mogą włączyć się również w zbiórkę PCK. Informacje najpotrzebniejszych produktach oraz lokalnych siedzibach organizacji można znaleźć tutaj:

 https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

MSZ koordynuje pomoc dla Ukrainy 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło stronę, za pomocą której można znaleźć pomoc lub udzielić wsparcia uchodźcom. Są tam również linki do wielu zweryfikowanych zbiórek i akcji pomocowych. Szczegółowych informacji należy szukać tutaj: https://pomagamukrainie.gov.pl/

Ministerstwo zobowiązało się również do pomocy w dostarczaniu darów materialnych dla Ukrainy specjalnymi konwojami. 

Czytaj również:

Złoty się osłabia. NBP interweniuje

Wojna Rosja-Ukraina. Atak na wieżę telewizyjną w Kijowie

Anonymous: uświadom Rosjanom, co się dzieje. Weź udział w akcji

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy