Reklama

Reklama

Carpenter: Władze rosyjskie rozpoczęły proces aneksji obwodu chersońskiego

Szef misji USA w OBWE Michael Carpenter stwierdził, że władze rosyjskie rozpoczęły proces aneksji obwodu chersońskiego, łamiąc przy tym prawa człowieka i prawa międzynarodowego - informuje Ukraińska Prawda.


- Chersoń stał się miejscem, które nazwałbym laboratorium horroru. Widzimy, jak Kreml uruchomił swoją strategię przyłączenia ukraińskiego terytorium do Rosji - powiedział podczas konferencji prasowej w Wiedniu, cytowany przez Ukraińską Prawdę. 

Jak zauważył szef misji USA w OBWE, podobne działania można było zobaczyć wcześniej. 

- Już wcześniej widzieliśmy taką strategię. Są to niestety dość znane działania. Uważamy, że Kreml czeka na moment, aby przyłączyć obwód chersoński do Rosji i uważamy, że referendum jest jednym z możliwych sposobów - przekazał.

Reklama

Obwód chersoński. Tortury mieszkańców

Jak przekazał Carpenter, Rosjanie systematycznie organizują tortury dla mieszkańców obwodu chersońskiego. - Wiemy o 600 przypadkach osób torturowanych w obwodzie chersońskim - dodał. 

Poinformował, że Rosjanie mają specjalny budynek do tortur, do którego siłą przyprowadzają mieszkańców. 

- Rosyjscy żołnierze przewożą do niego miejscowych artystów, dziennikarzy, aktywistów i tych, których uważają za uczestników spotkań przeciw okupacji rosyjskiej - przekazał Carpenter

Reklama

Reklama

Reklama