Reklama

Były dyrektor CIA: Władimir Putin jest paranoikiem

Zdaniem byłego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej USA Davida Petraeusa wojskowy zamach stanu, który obaliłby Putina jest możliwy, ale nie obecnie. Petraeus dodaje, że "Putin jest paranoikiem, który zgromadził wokół siebie ogromny aparat bezpieczeństwa, a także lojalnych podwładnych".

W wywiadzie opublikowanym we wtorek w austriackim dzienniku "Der Standard" były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej David Petraeus nazwał prezydenta Putina jednym z najbardziej paranoicznych przywódców na świecie i sceptycznie odniósł do możliwości przewrotu wojskowego na Kremlu.

Były szef CIA: Putin jest paranoikiem

Na pytanie, czy może sobie wyobrazić wojskowy zamach stanu, który obaliłby Putina i zakończył wojnę czterogwiazdkowy generał, który był dowódcą Wielonarodowych Sił Zbrojnych w Iraku, a także dowodził siłami koalicji w Afganistanie, odpowiedział, że jest to możliwe, ale nie obecnie.

Reklama

Zdaniem byłego dyrektora CIA Putin jest paranoikiem, który zgromadził wokół siebie ogromny aparat bezpieczeństwa, a także lojalnych podwładnych. Przypomniał jednak, że historia Rosji obejmuje takie wstrząsy, jak rewolucja lutowa i październikowa w czasie I wojny światowej.

Petraeus stwierdził, że nie można wykluczyć, choć może nie jest to prawdopodobne, że z czasem rosyjskie siły zbrojne staną się po prostu mniej skuteczne. Przypomniał cesarza Francuzów Napoleona, który twierdził, że morale jest ważniejsze od siły fizycznej. - Oddziały o wysokim morale mogą działać, a nawet odnosić sukcesy wbrew przeciwnościom losu, w każdych warunkach. Słabe morale może prowadzić do porażki. A Ukraińcy, którzy przecież walczą o przetrwanie i niepodległość, są o wiele bardziej godni podziwu, jeśli chodzi o najważniejszą cechę w takich przedsięwzięciach - serce - dodał generał.

Jak na ironię, stwierdził Petraeus, decyzja Putina o inwazji na Ukrainę uczyniła więcej dla podsycania i promowania ukraińskiego nacjonalizmu niż jakiekolwiek inne wydarzenie w erze postsowieckiej.

Rosyjskie zbrodnie? "Reguła, nie wyjątek"

Odnosząc się do zbrodni popełnionych przez oddziały rosyjskie, amerykański wojskowy powiedział, że armia rosyjska stworzyła kulturę charakteryzującą się częstymi i powtarzającymi się zbrodniami wojennymi.

- Zabijanie i gwałcenie niewinnych cywilów, zabijanie i maltretowanie jeńców wojennych i więźniów, niszczenie infrastruktury cywilnej, ataki na obiekty cywilne, takie jak dworzec kolejowy w Kramatorsku, szpital położniczy w Mariupolu itd. Takie działania są barbarzyństwem, wydają się regułą, a nie wyjątkiem - stwierdził Petraeus.

Czego potrzebuje Ukraina?

Według amerykańskiego wojskowego Ukraina, by stawić czoła rosyjskiej inwazji, potrzebuje broni ciężkiej w tym czołgów, artylerii, bojowych wozów piechoty, przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, przeciwlotniczych pocisków kierowanych Stinger, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, moździerzy, śmigłowców szturmowych, dronów oraz samolotów i śmigłowców do wsparcia walki naziemnej.

Ponadto Ukraińcy potrzebują sprzętu inżynieryjnego do robót ziemnych oraz materiałów do budowy skomplikowanych przeszkód - w tym min przeciwczołgowych.

Wojna na większą skalę?

Oceniając prawdopodobieństwo rozszerzenia działań wojennych poza Ukrainę, Petraeus ocenił, że ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje Putin, jest kolejny front, zwłaszcza front, który wciągnąłby Rosję w bezpośrednią konfrontację z USA i innymi siłami NATO. Według amerykańskiego generała byłoby to bardzo nierozsądne i błędne. Jak stwierdził, straty odniosłyby wszystkie strony, jednak osłabienie sił rosyjskich byłoby znaczne.

- Nie wolno zapominać, że możliwości eskalacji takiej wojny byłyby ogromne - i właśnie dlatego nie może dojść do wojny konwencjonalnej między przeciwnikami dysponującymi bronią jądrową - powiedział były szef CIA.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy