Reklama

Były dowódca pułku Azow o rosyjskiej ofensywie. "Zaatakują na jednym z trzech kierunków"

Rosja przeprowadzi drugą wielką ofensywę przeciwko Ukrainie - ostrzegł w rozmowie z Radiem NV były dowódca pułku Azow Maksym Żorin. Jego zdaniem okupanci uderzą na jednym z trzech kierunków: Charkowa, Kijowa lub w zachodniej części kraju.

- Podczas gdy my śmialiśmy się z filmów, na których leżą pijani poborowi, nowo zmobilizowani w Rosji żołnierze byli szkoleni, formowano z nich nowe jednostki - powiedział Żorin. 

Według niego to właśnie zmobilizowani Rosjanie - w jego ocenie ponad 300 tys. żołnierzy - zostaną rzuceni do kolejnej wielkiej ofensywy przeciwko Ukrainie.

Trzy kierunki ofensywy

Zdaniem Żorina Moskwa zaatakuje w kierunku Charkowa, Kijowa lub nawet zachodniej części kraju.

Wcześniej przed nową rosyjską ofensywą ostrzegał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który jej początek przewiduje na styczeń lub luty 2023 roku. Również według naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego "nowa ofensywa rosyjska jest pewna"

Reklama

ISW: Szanse powodzenia ataku na Kijów bardzo nikłe

Jeszcze w połowie grudnia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informował, że "Rosja może usiłować tworzyć warunki do nowej ofensywy na Ukrainie na początku przyszłego roku, w tym do natarcia na Kijów, jednak szanse powodzenia ataku na stolicę są bardzo niewielkie". 

Eksperci zwracali uwagę, że do tej pory Władimir Putin, dążąc do swego głównego celu, jakim jest podporządkowanie Ukrainy, skupiał się na dwóch działaniach militarnych. Pierwsze z nich to trwająca ofensywa w Donbasie i próba zajęcia całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Drugie - to masowe ostrzały infrastruktury krytycznej Ukrainy. Oba działania mają na celu zmusić Ukrainę do poddania się bądź rozpoczęcia negocjacji na warunkach rosyjskiego dyktatora, co jednak się nie udało.

"Putin może więc tworzyć warunki do kolejnej, trzeciej próby militarnej - w razie, gdyby te dwa działania nie zapewniły mu osiągnięcia celu - przygotowując nową ofensywę przeciwko Ukrainie zimą 2023 roku" - oceniał amerykański think tank. 

Przytacza oceny dowódcy armii ukraińskiej generała Wałerija Załużnego, którego zdaniem taka ofensywa mogłaby przybrać postać ataku na Kijów z terytorium Białorusi. "Wiele obserwowanych wskaźników sugeruje, że siły rosyjskie mogą faktycznie przygotowywać się do nowej operacji ofensywnej. To m.in. konsolidowanie na nowo składu wojsk wzdłuż głównych osi natarcia i przemieszczanie na linię frontu ciężkiego sprzętu" - wskazywał ISW. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wielka ofensywa | Ukraina | Rosja | Charków | Kijów | zachód | trzy kierunki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy