Budynek ambasady Ukrainy w Warszawie. Jest decyzja Trzaskowskiego
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał decyzję dekretową, odmawiając Rosji ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości, na której znajduje się ambasada Ukrainy. "Placówka dyplomatyczna naszych przyjaciół jest już zabezpieczona przed zakusami agresorów" - napisał Trzaskowski na Twitterze.
O decyzji prezydenta Warszawy jako pierwsze poinformowało Radio Zet. Doniesienia radia potwierdził potem stołeczny ratusz. Jak przekazano w piątkowym komunikacie, Trzaskowski wydał decyzję dekretową, "odmawiając Federacji Rosyjskiej ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości przy al. Szucha 7". Chodzi o budynek, w którym mieści się ukraińska ambasada.
- Komornik prowadzi już działania w sprawie odzyskania nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100, czyli tzw. Szpiegowa, a dziś rozpatrzyliśmy wniosek dotyczący nieruchomości przy al. J. Ch. Szucha 7, zajmowanej obecnie przez Ambasadę Ukrainy. Wydałem decyzję odmowną, odrzucając roszczenia Rosjan do tego terenu zarówno ze względów formalnych, jak również sytuację polityczną i wojnę na Ukrainie - podkreślił prezydent Warszawy. - Placówka dyplomatyczna naszych przyjaciół w stolicy jest już zabezpieczona przed zakusami agresorów - dodał.
Jak tłumaczy Ratusz, nieruchomość przy al. Szucha znajduje się na obszarze objętym działaniem tzw. dekretu Bieruta i stanowi własność Skarbu Państwa. Budynki (wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami z tego wynikającymi - red.) w 1946 r. zostały nabyte przez Przedstawicielstwo Handlowe Związku Socjalistycznych Republik Rad w Polsce, które 13 lipca 1948 r. wystąpiło o przyznanie za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do tego terenu (obecnie użytkowania wieczystego).