Reklama

Reklama

Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja chce wykorzystać globalne bezpieczeństwo żywnościowe

Rosja jest gotowa wykorzystywać globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów politycznych. Natomiast propozycja utworzenia korytarza dla statków z żywnością w zamian za zniesienie sankcji wskazuje, że są one dotkliwe - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"25 maja wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko powiedział, że Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność przez Morze Czarne w zamian za zniesienie sankcji. Minister zwrócił się również do Ukrainy o oczyszczenie z min terenu wokół portu w Odessie, aby umożliwić przepływ statków" - napisano w w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Prośba Rudenki o oczyszczenie z min jest zgodna z podstawową doktryną współczesnej rosyjskiej strategii informacyjnej: wprowadzaniem alternatywnych narracji, nawet jeśli są one nieprzekonujące, w celu utrudnienia odbiorcom zrozumienia sytuacji" - podkreśla brytyjskie ministerstwo obrony. Zaznacza, że Ukraina rozmieściła miny morskie tylko ze względu na utrzymującą się wiarygodną groźbę rosyjskich desantów z Morza Czarnego.

Reklama

"Rosja pokazała, że jest gotowa wykorzystywać globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów politycznych, a następnie przedstawiać się jako rozsądny aktor i obwiniać Zachód za wszelkie niepowodzenia. Próba doprowadzenia przez Rosję do złagodzenia sankcji międzynarodowych również uwypukla presję, jaką sankcje wywierają na reżim" - dodano w sprawozdaniu.

Bezpieczeństwo żywnościowe zagrożone

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

Natomiast KE przedstawiła w tym tygodniu komunikat na temat korytarzy solidarnościowych dla Ukrainy. Ma on na celu ułatwienie wywozu produktów rolnych z Ukrainy i handlu dwustronnego.

Ministrowie pozytywnie przyjęli komunikat KE w tej sprawie, deklarując zaangażowanie w ułatwienie eksportu z Ukrainy. Zwrócono uwagę na rolę UE w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy