Reklama

Brytyjski wywiad: Rosja używa starych pocisków nuklearnych bez głowic

Rosja posuwa się do kolejnych sztuczek, by straszyć Ukraińców konfliktem nuklearnym. Jak przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony, Rosjanie prawdopodobnie usuwają głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwują na Ukrainę.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, zdjęcia w otwartych źródłach pokazują wrak najwyraźniej zestrzelonego AS-15 Kent, wystrzeliwanego z powietrza pocisku manewrującego, zaprojektowanego w latach 80. wyłącznie jako środek przenoszenia broni jądrowej, w którym głowica została prawdopodobnie zastąpiona balastem.

"Chociaż taki bierny system będzie nadal powodował pewne zniszczenia wskutek energii kinetycznej pocisku i niezużytego paliwa, jest mało prawdopodobne, by osiągał niezawodne efekty przeciwko założonym celom. Rosja niemal na pewno ma nadzieję, że takie pociski będą działać jako atrapa, rozpraszając ukraińską obronę powietrzną. Niezależnie od intencji Rosji, ta improwizacja podkreśla poziom wyczerpania zapasów rosyjskich pocisków dalekiego zasięgu" - napisano. 

Reklama

Sytuacja na froncie. Pogorszenie efektywności obrony powietrznej 

Mimo komunikowanej przez Ukraińców stosunkowo wysokiej ogólnej liczby zestrzeleń daje się zaobserwować pogorszenie efektywności obrony powietrznej w rejonie stolicy - ocenia Ośrodek Studiów Wschodnich. 

W poprzednich atakach Ukraińcy przepuszczali pojedyncze rakiety, a deklarowana skuteczność wynosiła ponad 80 proc. 

"W ostatnim ataku efektywności obrony powietrznej w rejonie stolicy spadła do niespełna 67 proc. Kwestią otwartą pozostaje, w jakim stopniu jest to rezultatem wypracowania przez Rosjan nowej taktyki uderzeń (odpalania rakiet z bliższej odległości, co daje obrońcom mniej czasu na reakcję), której efektywność widać w rejonach przyfrontowych, a w jakim wyczerpywania się ukraińskich zapasów przeciwrakiet oraz niszczenia przez agresora tamtejszych systemów obrony powietrznej. Należy podkreślić, że rejonu Kijowa bronią zachodnie systemy NASAMS i IRIS-T, których skuteczność strona ukraińska ocenia na 100proc." - ocenia OSW. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy