Reklama

Reklama

Brytyjski wywiad: Rosja odsuwa generałów za niepowodzenia na froncie

Rosja odsunęła co najmniej dwóch wysokich rangą dowódców za niepowodzenia w wojnie na Ukrainie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano też że armię trawi wewnętrzny brak dyscypliny. "Rozpowszechniona w siłach zbrojnych Rosji kultura unikania odpowiedzialności utrudnia dowodzenie i odzyskanie inicjatywy" - zaznacza ministerstwo.

 "W ostatnich tygodniach Rosja zwolniła wysokich rangą dowódców, którzy, jak uznano, słabo spisali się podczas początkowej fazy inwazji na Ukrainę. Generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną, został zawieszony za niezdobycie Charkowa. Wiceadmirał Igor Osipow, który dowodził rosyjską Flotą Czarnomorską, prawdopodobnie również został zawieszony po zatopieniu krążownika Moskwa w kwietniu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

Inwazja na Ukrainę. Gierasimow na stanowisku

Wywiad donosi, że "szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow prawdopodobnie pozostaje na stanowisku, ale nie jest jasne, czy cieszy się zaufaniem prezydenta Putina".

Reklama

"W rosyjskim systemie wojskowym i bezpieczeństwa prawdopodobnie przeważa kultura tuszowania i zrzucania odpowiedzialności na innych. Wielu urzędników zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu rozpraszanych przez wysiłki mające na celu uniknięcie osobistej winy za niepowodzenia operacyjne Rosji. To prawdopodobnie jeszcze bardziej obciąży rosyjski scentralizowany model dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie coraz częściej starają się pozostawiać kluczowe decyzje swoim przełożonym. W takich warunkach Rosji trudno będzie odzyskać inicjatywę" - wskazano. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy