Reklama

Reklama

Brytyjski wywiad: Grupa Wagnera walczy we wschodniej Ukrainie jak regularne wojska

Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za działania w wyznaczonych sektorach linii frontu we wschodniej Ukrainie. Walczy w podobny sposób jak regularne wojska - poinformował brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jako możliwy powód wysłania członków Grupy Wagnera na front brytyjski wywiad podaje poważny niedobór piechoty bojowej w siłach rosyjskich.

"Jest to znaczna zmiana w porównaniu z poprzednim sposobem wykorzystywania grupy od 2015 roku, gdyż wcześniej zwykle podejmowała się misji innych niż jawne, regularne działania rosyjskiego wojska" - przekazał resort obrony. Stwierdzono również, że siły Grupy Wagnera prawdopodobnie nie wystarczą, aby znacząco zmienić trajektorię rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

"Nowy poziom integracji jeszcze bardziej podważa wieloletnią politykę negowania przez władze rosyjskie powiązań Grupy Wagnera z państwem" - podsumowano.

Reklama

Ofensywa na południowy wschód od Bachmutu

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały natomiast, że Rosjanie atakują w piątek miejscowości położone na południowy wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim. 

"Siły ukraińskie skutecznie odparły ataki przeciwnika w kierunku Werszyny i Semyhiria" - głosi poranny komunikat sztabu generalnego.  

Rosjanie w dalszym ciągu atakują w pobliżu miejscowości Nowołuhanske i Sołedar - toczą się tam walki. Sztab generalny powiadomił również o atakach przeciwnika w rejonie miast Awdijiwka i Krasnohoriwka w okolicach Doniecka. 

Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał pozycji ukraińskich wojsk i ukraińskich miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbasie, a także na południu kraju i pod Charkowem. Na różnych odcinkach frontu przeprowadzili ataki lotnicze. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy