Reklama

Reklama

Brytyjski system Sky Sabre w Polsce. Media o lokalizacji

System obrony powietrznej Sky Sabre trafił do Polski - donoszą media. Informację potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak wynika z ustaleń, broń pochodząca od Brytyjczyków ma być ulokowana na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Ukrainą.

 Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre trafił do Polski - donosi Informacyjna Agencja Radiowa. Mobilne zestawy mają być obecnie przygotowywane do działania. 

Sky Sabre w Polsce. Doniesienia mediów

Jak wynika z informacji agencji, system Sky Sabre został ulokowany na wschodzie Polski. Ma znajdować się w pobliżu granicy z Ukrainą. 

Informację o brytyjskiej broni potwierdził na Twitterze minister Mariusz Błaszczak. "Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej" - napisał polityk.

Reklama

"To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki" - napisał Błaszczak na Twitterze.

To niejedyna pomoc z Wielkiej Brytanii, jaka w ostatnich dniach miała trafić do naszego kraju. W środę Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że brytyjskie czołgi Challenger przyjechały do naszego kraju i będą wspierać jednostki podlegające pod 18. Dywizję Zmechanizowaną.

Resort nie podał, gdzie dokładnie ulokowane będą czołgi, jednak z ustaleń agencji wynika, że Challengery trafiły do Rzeszowa, do batalionu czołgów z brygady podhalańskiej. Maszyn ma być 14.

System Sky Sabre. Co to jest?

Sky Saber to system obrony powietrznej średniego zasięgu. W Wielkiej Brytanii używany jest od 2021 roku. Jego dostarczenie do Polski zapowiadał w marcu brytyjski minister obrony Ben Wallace. Wskazywał wówczas, że jest to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. - Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości - zapowiedział.

W skład systemu wchodzą: stacje radiolokacyjne Saab Giraffe, system dowodzenia, którego części wyprodukował izraelski koncern Rafael, a także wyrzutnie pocisków CAMM z aktywnym radarowym systemem naprowadzania. 

Jak informował portal defence24.pl, system Sky Sabre "to znaczny postęp wobec obecnie stosowanego, przestarzałego systemu Rapier o zasięgu około siedem km, który służy w British Army od lat 70' ubiegłego wieku".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy