Reklama

Brytyjski resort obrony: Rosja chce uniknąć uszczerbku na reputacji

Najbardziej zaawansowany rosyjski samolot wojskowy, Su-57 Felon, jest wykorzystywany w wojnie na Ukrainie, ale w ograniczonym zakresie, bo priorytetem dla rosyjskich sił powietrznych jest to, by uniknąć jego utraty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Poinformowano, że siły powietrzne Rosji niemal na pewno używają Su-57 Felon do prowadzenia misji przeciwko Ukrainie od co najmniej czerwca 2022 roku. Jest to najbardziej zaawansowany rosyjski naddźwiękowy odrzutowiec bojowy piątej generacji, wykorzystujący technologie ukrywania się przez wzrokiem, jak i urządzeniami z falami radiowymi. Charakteryzuje się zaawansowaną awioniką. 

Samoloty czekają w bazie

Wskazano, że misje te były prawdopodobnie ograniczone do przelotu nad terytorium Rosji i wystrzeliwania stamtąd do Ukrainy rakiet dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze, a ostatnie dostępne zdjęcia komercyjne, pochodzące z 25 grudnia 2022 r., pokazują pięć tych samolotów stojących w bazie lotniczej w Achtubinsku w Rosji.

Reklama

- Rosja najprawdopodobniej stawia sobie za priorytet uniknięcie uszczerbku na reputacji, zmniejszenia perspektyw eksportowych i narażenia na szwank wrażliwych technologii, które mogłyby wyniknąć z utraty Felona nad Ukrainą. Jest to symptomatyczne dla utrzymującego się nadal podejścia Rosji do wykorzystania swoich sił powietrznych w wojnie, które polega na unikaniu ryzyka - ocenił brytyjski resort obrony. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | wojna Rosji z Ukrainą

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy