Reklama

Reklama

Bronił Azowstalu, trafił do niewoli. Wiadomo, jak teraz wygląda

Mychajło Dianow bronił Azowstalu do samego końca. Zdjęcie rannego ukraińskiego żołnierza obiegło sieć jeszcze w czasie, gdy w "twierdzy Mariupola" trwały walki. Niestety, Azowstal padł, a Dianow trafił do rosyjskiej niewoli. Teraz jest jednym z wojskowych, których Ukraina wymieniła za Wiktora Medwedczuka i 54 innych rosyjskich żołnierzy. W sieci pojawiło się nowe, przejmujące zdjęcie, które pokazuje obrońcę Azowstalu po wyjściu z rosyjskiej niewoli.

Strona ukraińska opublikowała w sieci zdjęcie Mychajła Dianowa - żołnierza, obrońcy Azowstalu

Ukraina: Obrońca Azowstalu na wolności. Jego zdjęcie obiegło sieć

Dianow do końca walczył z Rosjanami o "twierdzę Mariupola". Ta padła pod koniec maja. Zorganizowano wówczas ewakuację pozostających tam wojskowych, w tym członków pułku "Azow". Większość z nich trafiła do rosyjskiej niewoli i została umieszczona w "obozach przejściowych" na okupowanych terenach Ukrainy lub za granicą rosyjską. 

Do niewoli trafił również Mychajło Dianow. W czasie walk o Azowstal mężczyzna został ranny w rękę. Jego zdjęcie z tamtego okresu obiegło sieć i było jednym z dowodów na prawdziwie tragiczne położenie obrońców "twierdzy Mariupola". 

Reklama

Na szczęście Dianow cieszy się teraz wolnością. Żołnierz został zwolniony z rosyjskiej niewoli - był jednym z 215 zwolnionych jeńców, którzy wymienieni byli za "kuma Putina" - Wiktora Medwedczuka i 54 innych Rosjan. 

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nowe zdjęcie żołnierza. Mychajło Dianow jest na nim wychudzony. Na torsie wyraźnie odcinają się żebra, pojawił się też typowy "rozdęty brzuch", który wskazuje na niedojedzenie. Dodatkowo widać, że Rosjanie nie zaopiekowali się ranną ręką Ukraińca. Ramię mężczyzny jest widocznie węższe niż przedramię.

Czytaj też: "Brutalnie torturowani". Ukraiński wywiad o stanie jeńców

Rosyjscy jeńcy na wolności. Zdjęcie obrońcy Azowstalu. Tak wygląda teraz

Jak podkreślają władze Ukrainy, Dianow miał szczęście. "W przeciwieństwie do innych jeńców wojennych przeżył rosyjską niewolę" - czytamy. 

W ostatnim czasie wywiad wojskowy Ukrainy informował, że ukraińscy jeńcy byli brutalnie torturowani. "Uwolnieni z niewoli jeńcy są w różnym stanie: Są osoby, które są w mniej więcej dobrym stanie fizycznym, pomijając skutki niedożywienia - poinformował na briefingu Kyryło Budanow.

- Wśród uwolnionych są też osoby, wobec których stosowano "bardzo brutalne tortury". Odsetek takich osób jest wysoki - dodał szef HUR. Jak podkreślił, część uwolnionych przebywa w szpitalu.

Jak wynika z ustaleń ukraińskiego wywiadu, jeńcy byli przetrzymywani zarówno na terytorium ukraińskim tymczasowo okupowanym przez siły rosyjskie, jak i w Rosji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy