Reklama

Reklama

"Broń musi zamilknąć!". Grupa niemieckich polityków wzywa do negocjacji z Rosją

Grupa polityków SPD chce negocjacji z Rosją - pisze "Spiegel", który dotarł do apelu w tej sprawie. Dokument zatytułowano: "Broń musi zamilknąć!".

Grupa polityków SPD namawia do ofensywy dyplomatycznej na rzecz szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. "Potrzebujemy jak najszybszego zawieszenia broni jako punktu wyjścia do kompleksowych negocjacji pokojowych" - piszą oni w apelu zatytułowanym "Broń musi zamilknąć!", do którego dotarł tygodnik "Spiegel".

Autorzy wzywają do "globalnej polityki odprężenia". Co prawda zasadnicza poprawa stosunków z Rosją będzie możliwa dopiero w "erze postputinowskiej". Na razie jednak "należy, na podstawie uznania realiów, które się nie podobają, z rządem rosyjskim znaleźć modus vivendi, który wyklucza dalszą eskalację wojny". W końcu będzie musiało dojść do "porozumienia między Ukrainą a Rosją".

Reklama

Dyplomacja zamiast wojny

Zdaniem lewego skrzydła SPD, UE i jej państwa członkowskie powinny zintensyfikować działania dyplomatyczne. Dokument stwierdza, że należy zintensyfikować wymianę z kilkoma krajami "w celu pozyskania ich do roli mediatora między zwaśnionymi stronami". Autorzy wyraźnie wymieniają Chiny, które mają bliskie związki z Moskwą - czytamy.

W apelu politycy ostrzegają przed dostarczaniem ciężkiego sprzętu wojennego Ukrainie i odwołują się do niebezpieczeństwa wojny nuklearnej. "Spirala eskalacji musi zostać zatrzymana - piszą. - Dlatego przy każdej dostawie broni należy dokładnie zważyć i rozważyć, gdzie leży 'czerwona linia', która może być odebrana jako przystąpienie do wojny i sprowokować odpowiednie reakcje".

Wśród socjaldemokratów, którzy podpisali się pod nowym apelem, jest kilku posłów do Bundestagu, Parlamentu Europejskiego i krajów związkowych. Ponadto apel poparli także były szef rządu Bremy Carsten Sieling oraz burmistrz Dortmundu Thomas Westphal.

SPD, z której wywodzi się kanclerz Olaf Scholz, wygrała w ubiegłym roku wybory parlamentarne w Niemczech i rządzi w koalicji z Zielonymi i FDP. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy