Reklama

Reklama

Borrell: Zachód unicestwi rosyjską armię, jeśli Putin użyje broni atomowej

Atak nuklearny Rosji na Ukrainę spowoduje tak potężną odpowiedź Zachodu, że armia rosyjska zostanie unicestwiona - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. - Putin musi zrozumieć, że wszystkie kraje wspierające Ukrainę również nie blefują - dodał wysoki komisarz.

- Putin mówi, że jego nuklearne groźby to nie blef. Musi zrozumieć, że kraje wspierające Ukrainę, Unia Europejska i jej państwa członkowskie, USA i NATO również nie blefują - mówił w czwartek 13 października szef dyplomacji UE Josep Borrell podczas otwarcia Europejskiej Akademii Dyplomatycznej w Brugii.

Josep Borrell grozi Putinowi. "Armia zostanie unicestwiona"

Jak zaznaczył unijny polityk, "każdy atak nuklearny przeciwko Ukrainie spotka się z odpowiedzią". 

- Nie odpowiedzią nuklearną, ale odpowiedzią militarną tak potężną, że armia rosyjska zostanie unicestwiona - zaznaczył Borrell.

Reklama

Obawy o to, że Rosja może użyć broni atomowej wzrosły po sugerujących to uwagach Putina, wypowiedzianych 21 września w przemówieniu ogłaszającym mobilizację na wojnę z Ukrainę.

Groźby nuklearne Putina. NATO reaguje

- Zawoalowane groźby użycia broni atomowej przez Rosję są niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Rosja wie, że wojny atomowej nie da się wygrać i nigdy nie powinno do niej dojść - mówił we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Dodał, że Sojusz ściśle monitoruje siły nuklearne Rosji i na razie nie odnotowano żadnych zmian w ich pozycjach.

Jak przekazał w środę szef departamentu obrony USA Lloyd Austin, obecnie nic nie wskazuje na ruchy rosyjskich sił jądrowych, ale "nieustannie obserwujemy sytuację".

Reklama

Reklama

Reklama