Reklama

Boris Johnson: Ukraińscy żołnierze są szkoleni w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Boris Johnson po raz pierwszy potwierdził, że ukraińscy żołnierze są szkoleni z obsługi przekazywanego im sprzętu również na terenie Wielkiej Brytanii. Dodał przy okazji, że szkolenia z obsługi sprzętu przeciwlotniczego odbywają się też w Polsce. Rzecznik brytyjskiego premiera potwierdził później, że w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie kilkudziesięciu Ukraińców.

- Mogę powiedzieć, że obecnie szkolimy Ukraińców w Polsce w zakresie użycia obrony przeciwlotniczej i w Wielkiej Brytanii w zakresie użycia pojazdów opancerzonych - ujawnił Johnson w czwartek w czasie pobytu w Indiach, gdzie m.in. będzie przekonywał władze tego kraju, by rozluźniły relacje z Rosją.

Rzecznik brytyjskiego premiera potwierdził później, że w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie kilkudziesięciu Ukraińców. 

Stacja Sky News podała też, powołując się na urzędnika rządowego, że w zeszłym tygodniu do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 20 ukraińskich żołnierzy w celu przeszkolenia ich w zakresie obsługi 120 pojazdów wojskowych przekazywanych Ukrainie przez brytyjski rząd. Poza szkoleniem na pojazdach opancerzonych Mastiff, Wolfhound i Husky, Ukraińcy będą mieli okazję zobaczyć, jak używać ambulansu Samaritan oraz opancerzonych pojazdów rozpoznawczych Sultan i Samson.

Reklama

Sztab generalny: Rosja straciła już na Ukrainie 21 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła już około 21 tys. żołnierzy - poinformował w czwartkowym komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto wojska najeźdźcy straciły dotychczas 829 czołgów, 2118 transporterów opancerzonych, 393 systemy artyleryjskie, 136 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 67 systemów obrony przeciwlotniczej, 172 samoloty, 151 śmigłowców, 1508 samochodów, osiem okrętów i łodzi, 76 cystern z paliwem oraz 166 samolotów bezzałogowych. 

"Służby mundurowe zyskały status gwiazd rocka"

Jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez agencję "Rating" - w pierwszym miesiącu wojny stosunek opinii publicznej do kierunku, w którym zmierza Ukraina i jej rząd zmienił się z około 20 proc. zadowolonych i ponad 70 proc. niezadowolonych w lutym, do 78 proc. poparcia dla władzy i prezydenta Zełenskiego w marcu 2022 r. Sam prezydent z 36 proc. poparcia, po tygodniu od rosyjskiej agresji zwiększył swoje notowania do 93 proc. Na czoło instytucji i organizacji budzących największe zaufanie w kraju wysunęły się kolejno - ukraińskie siły zbrojne, prezydent oraz wolontariusze. Jak konkluduje dom mediowy Media Direction OMD w raporcie "Hello, we are from Ukraine" - dla tamtejszego społeczeństwa w ciągu pierwszych tygodni zmagań wojennych "służby mundurowe zyskały status gwiazd rocka".

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Wojna w Ukrainie 2022 | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama