Reklama

Boris Johnson: Będzie plan Marshalla dla Ukrainy

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział we wtorek plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę. Podkreślił również, że wszyscy widzą potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu, "nawet, jeśli dla niektórych jest to bardzo trudne".

Jak dodał, pierwszym krokiem będzie zakaz importu ropy z Rosji.

Wojna w Ukrainie. Johnson: Rosja chce stworzyć drugą Jałtę

Wcześniej brytyjski premier rozmawiał z  szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym z premierem Mateuszem Morawieckim, podkreślił w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że doszło do ataku na kraj demokratyczny.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy - powiedział we wtorek w Londynie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnsonem na spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

- Rosja chce poszerzyć swoją strefę wpływów, chce stworzyć nową Jałtę (...). Wszyscy z całej siły krytykujemy to, co wydarzyło się, mianowicie tę barbarzyńską inwazję przeprowadzoną przez Władimira Putina - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Reklama

- I wiem, że będziemy zarówno dyplomatycznie, politycznie, ale też gospodarczo współpracować ze sobą w obliczu tego zagrożenia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy w tej godzinie desperacji i potrzeby - powiedział Johnson.

Agresja na Ukrainę. Kraje V4 są na pierwszej linii ogromnego kryzysu

Podkreślił, że szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej reprezentują kraje, które są de facto na pierwszej linii ogromnego kryzysu humanitarnego i napływu uchodźców.

- Wielka Brytania jest gotowa, aby pomóc wam w każdy możliwy sposób. Wiem, że jesteśmy zjednoczeni w naszych poglądach, jeżeli chodzi o tę katastrofę przeprowadzoną przez Władimira Putina (...). Musimy pomóc narodowi ukraińskiemu, aby Putin poległ - powiedział premier Wielkiej Brytanii. (PAP)

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Kijów. Rosjanie ściągnęli brutalne jednostki

Wkrótce więcej informacji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Borisa Johnson | Plan Marshalla | ropa i gaz | rosyjska ropa i gaz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy