Reklama

Reklama

Blinken o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy. "Ma wartość 775 mln dolarów"

Antony Blinken potwierdził kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy, zaznaczając, że wojsko ukraińskie skutecznie wykorzystało wcześniejsze wsparcie. "Ukraina otrzyma dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA" - poinformował sekretarz stanu w oświadczeniu.

"W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej" - zauważył sekretarz stanu.

Według niego prezydent Biden "pokazał jasno", że Stany Zjednoczone będą nadal "wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne".

Łączna kwota wsparcia przekroczyła 10 mld dolarów

Blinken zauważył, że zgodnie z dekretem Bidena o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma "dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA". Podkreślił, że "wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".

Reklama

Sekretarz stanu przypomniał, że "od początku tej administracji" łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, wraz z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów.

Podkreślił też, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wraz z sojusznikami i partnerami z ponad 50 krajów.

"Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności, aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym" - podkreślił Blinken.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy