Reklama

Reklama

"Błędna polityka niektórych liderów". Zełenski o imporcie gazu z Rosji

Prezydent Ukrainy w opublikowanym w środę wieczorem nagraniu zwrócił uwagę rosyjski szantaż gazowy. - Rosja wykorzystuje gaz do stosowania własnych sankcji wobec każdej europejskiej rodziny, uderza w budżety Europejczyków za pomocą nacisku na rynku energetycznym - powiedział Wołodymyr Zełenski.

- Widzimy, jak błędną była polityka niektórych liderów krajów europejskich, która sprawiła, że Europa stała się zakładnikiem dostaw gazu z Rosji - stwierdził szef ukraińskiego państwa.

- Podczas gdy UE nie włącza gazu do pakietów sankcyjnych, Rosja wykorzystuje gaz do swoich własnych sankcji wobec każdej europejskiej rodziny. Uderza w rodzinne budżety Europejczyków za pomocą nacisku na rynku energetycznym - powiedział Zełenski. 

Według prezydenta "Rosja wypróbowuje na Ukrainie wszystko to, co może być zastosowane też przeciwko innym krajom Europy". - Zaczęło się od gazowych wojen, a zakończyło pełnowymiarowym atakiem, rakietowym terrorem, spalonymi miastami Ukrainy - oznajmił.

Reklama

Zełenski: Potrzebne szybkie dostawy broni

Zełenski wypowiedział się też o kwestii dostaw broni na Ukrainę. - Nazwa HIMARS stała się dla naszych ludzi jak rodzima - tak jak wcześniej Javelin, NLAW, Stuhna czy Neptun - podkreślił Zełenski, odnosząc się do nazw uzbrojenia wykorzystywanego w działaniach zbrojnych przeciwko armii rosyjskiej.

- I kolejna taka ważna nazwa będzie związana ze współczesnymi systemami obrony powietrznej, o które prosimy partnerów. (...) Mamy pewne uzgodnienia w tej sprawie, są pewne sukcesy, które pozwolą niszczyć część rakiet, ale potrzebna jest całkowicie inna szybkość i skala obrony - dodał.

- Ale wszystko zależy od politycznych decyzji, które mogą być podjęte w kluczowych stolicach - zaznaczył prezydent i zwrócił uwagę, że ten temat był poruszony w środę podczas wystąpienia w Kongresie USA pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy