Reklama

Reklama

Biden murem za Szwecją i Finlandią. Silne poparcie w sprawie NATO

- Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe. Kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

- Dzisiaj z dumą witam i oferuję silne wsparcie Stanów Zjednoczonych dla wniosków dwóch wielkich demokracji i dwóch bliskich nam partnerów, by mogli dołączyć do najsilniejszego, najpotężniejszego sojuszu obronnego w historii świata - mówił prezydent USA w czasie konferencji w Waszyngtonie, gdzie Joe Biden gościł prezydenta Finlandii oraz premier Szwecji.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Biden: To zwiększy bezpieczeństwo

- Oba te kraje wzmacniają NATO. Nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale także ze względu na silne tradycje demokratyczne - dodał Biden.

Prezydent USA podkreślił też, że "nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek". - Jest istotne i bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Jednocześnie Sojusz Północnoatlantycki nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek - podkreślił Biden.

Reklama

- Dołączenie do NATO dwóch nowych członków zwiększy bezpieczeństwo Sojuszu i pogłębi naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa na całym świecie - stwierdził polityk.

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Szwecja i Finlandia zapowiadają rozmowy z Turcją

Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślili zaangażowanie swoich krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że wkrótce dołączą one do niego. 

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö ocenił, że jego kraj "będzie silnym członkiem NATO". Odpowiedział też na obawy Turcji: zapewnił, że Finlandia potępia terrorystów i jest gotowa "wyjaśnić wątpliwości".

Szwecja po 200 latach neutralności wchodzi do NATO - zapewniła premier Szwecji Magdalena Andersson na konferencji w Białym Domu. Podobnie jak prezydent Finlandii podkreśliła, że jej kraj jest gotowy usiąść do rozmów ze wszystkimi sojusznikami - w tym z Turcją. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy