Reklama

Biały Dom podziela niepokój Polski. Chodzi o Białoruś

Stany Zjednoczone podzielają niepokój Polski o białoruskie działania, wspierające rosyjską inwazję na Ukrainę - oświadczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. USA przysłały również kondolencje z powodu tragicznej katastrofy śmigłowca, w której zginął szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski.

John Kirby zdeklarował, że Waszyngton - podobnie jak Warszawa - jest zaniepokojony działaniami reżimu Łukaszenki, związanymi z wojną w Ukrainie. - USA wciąż nie widzą jednak sygnałów, które świadczyłyby o tym, że Białoruś zamierza fizycznie wkroczyć na terytorium Ukrainy - zastrzegł.

Rzecznik odniósł się w ten sposób do wspólnych ćwiczeń armii rosyjskiej i białoruskiej nieopodal granicy z Polską i Ukrainą, a także do udostępniania terytorium Białorusi na rzecz żołnierzy Kremla.

Wojna w Ukrainie. Biały Dom o Białorusi. "Podzielamy niepokój Polski"

- Stany Zjednoczone przesyłają kondolencje ludziom na Ukrainie i administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w związku tragiczną katastrofą śmigłowca - powiedział Kirby, odnosząc się do katastrofy śmigłowca, który rozbił się rano koło Kijowa. Zginął w niej szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. W tragedii zginęło łącznie 14 osób, w tym jedno dziecko.

Reklama

Kirby dodał, że USA nie wiedzą, co było przyczyną tej katastrofy.

Wcześniej w środę amerykańska telewizja NBC podała, że trwające od poniedziałku wspólne ćwiczenia wojsk lotniczych Białorusi i Rosji uprawdopodobniły scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. W obliczu doniesień o rosyjskich wojskach i broni napływających na Białoruś, po stronie ukraińskiej trwają prace przy rozbudowie przygotowanych jeszcze wiosną okopów i umocnień.

Zdaniem wiceszefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadyma Skibickiego bardziej prawdopodobny jest jednak rosyjski atak ze wschodu. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | Wojna w Ukrainie 2022 | Białoruś

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy