Reklama

Reklama

Biały Dom: Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Chcę nałożyć na Rosję sankcje, które wychodzą daleko poza to, co zrobili nasi sojusznicy - powiedział we wtorek prezydent Joe Biden. Dodał, że sankcje będą Rosję dużo kosztowały. - W konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - przekazał późnym wieczorem Biały Dom.

- Rosja doprowadziła do inwazji na Ukrainę - powiedział prezydent USA Joe Biden

- Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę i naszych sojuszników w ramach NATO - zapewnił Joe Biden. 

Prezydent USA ogłosił nałożenie "całkowitych, blokujących" sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami. Podkreślił, że jest to pierwsza transza sankcji w odpowiedzi na uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych, separatystycznych "republik" w ukraińskim Donbasie.

Sankcje obejmą państwowy Wnieszekonombank (WEB) i wojskowy Wojenprombank, a także wszelki obrót rosyjskimi obligacjami państwowymi. W środę USA mają nałożyć sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit.

Reklama

Joe Biden: Działania Rosji świadczą o intencji rozpoczęcia wojny

- Wszystkie działania Rosji świadczą o intencji rozpoczęcia wojny - powiedział prezydent USA.  

- Użyjemy każdego narzędzia, żeby obronić Ukrainę - dodał. Stwierdził także: - Wciąż uważamy, że Rosja jest przygotowana, by pójść znacznie dalej, by rozpocząć potężny atak wojskowy przeciwko Ukrainie. Mam nadzieję, że się mylę.

Prezydent USA zauważył, że wskazuje na to m.in. poniedziałkowe przemówienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, które było "bezpośrednim atakiem na prawo Ukrainy do istnienia".

- On pośrednio zagroził terytoriom wcześniej kontrolowanym przez Rosję, w tym państwom, które są dziś kwitnącymi demokracjami i członkami NATO, o ile jego ekstremalne żądania nie zostaną spełnione - podkreślił przywódca.

Stwierdził także, że "Putin bezpośrednio zaatakował prawo Ukrainy do istnienia i zagroził wojną, ale wciąż jest nadzieja na dyplomację".

Biden przekazał podczas wystąpienia, że rozkazał wysłanie dodatkowych sił i sprzętu na Litwę, Łotwę i do Estonii, zaznaczając, że zostaną one przemieszczone z innych miejsc w Europie.

Biały Dom: Gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

- Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. 

- To warta 11 miliardów dolarów inwestycja (...) która teraz pójdzie na marne - oświadczył przedstawiciel administracji podczas briefingu prasowego.

Czytaj także: Co z dostawami ropy i gazu? MAE ostrzega

Dodał, że choć pierwsza transza sankcji USA objęła tylko dwa rosyjskie banki, w przypadku dalszej inwazji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a odłączenie Rosji od globalnego systemu komunikacji bankowej SWIFT nie jest wykluczone.

Zapowiedział też, że wśród osób objętych sankcjami personalnymi jest szef FSB Aleksandr Bortnikow i jego syn, a także były premier Siergiej Kirijenko wraz z synem.

 
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy