Reklama

Biały Dom: Grupa Wagnera międzynarodową organizacją przestępczą

Biały Dom przekazuje, że Grupę Wagnera dosięgną kolejne sankcje. Prywatna firma wojskowa ma zostać także uznana za międzynarodową organizację przestępczą. Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zaprezentował też zdjęcia dowodzące przekazania Grupie Wagnera broni z Korei Północnej.

Resort finansów formalnie uzna prywatną firmę wojskową Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, zaś w przyszłym tygodniu ogłosimy kolejne sankcje przeciwko grupie - ogłosił w piątek Kirby. 

John Kirby: Są dowody na otrzymywanie broni z Korei Północnej przez Grupę Wagnera

- Wagner staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec rosyjskiego wojska i innych rosyjskich ministerstw (...) oceniamy, że prawdopodobnie dochodzi do rosnących napięć między rosyjskimi oficjelami i panem Jewgienijem Prigożynem - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Ogłosił też, że USA wysłały ekspertom ONZ dowody na otrzymywanie przez Grupę Wagnera rakiet z Korei Północnej. Oznacza to, że Korea Północna złamała sankcję Rady Bezpieczeństwa ONZ.  

Reklama

"Nie wykręcamy nikomu rąk"

- To są wszystko suwerenne decyzje. Nie wykręcamy nikomu rąk, nikt nam nie wykręca rąk (...) Niemcy to silny sojusznik NATO i zwiększyły swoją pomoc - mówił także John Kirby podczas konferencji prasowej w Białym Domu, komentując brak decyzji Berlina w sprawie dostaw czołgów Leopard do Ukrainy.

Jednocześnie powiedział, że Ukraina potrzebuje czołgów, a Leopardy są "świetnymi" i skutecznymi czołgami i USA chciałyby, by trafiły do Ukrainy.

- Jasno mówiliśmy Niemcom i wszystkim naszym sojusznikom, prywatnie i publicznie, że jeśli mogą sprostać potrzebom Ukraińców, oczywiście chcielibyśmy, by to zrobili - oznajmił.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Biały Dom | Grupa Wagnera | John Kirby | Jewgienij Prigożyn

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy