Reklama

Reklama

Białoruski generał grozi Polsce atakiem w przypadku eskalacji konfliktu w Ukrainie

- W przypadku ewentualnego konfliktu z Zachodem Białoruś zaatakuje strategiczną infrastrukturę wojskową w Polsce - grozi zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, jak podaje prokremlowska agencja TASS. Dodano, że plan rozwoju obrony przeciwrakietowej w Europie jest - w mniemaniu białoruskiego wojskowego - "planem ataku na Moskwę i Mińsk".

Rusłan Kosygin, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi i szef głównego wydziału wywiadu, powiedział, że prowadzone działania w zakresie rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie zasługują na szczególną uwagę "z punktu widzenia wyzwań i zagrożeń militarnych". 

W opinii Kosygina jest on budowany jedynie pod pretekstem powstrzymania ataków. Białorusin uważa, że kraje Zachodu opracowują w ten sposób plan ataku na Mińsk i Moskwę - poinformował prokremlowski serwis internetowy TASS.

- Cały zakres przygotowań wojskowych Zachodu, w tym na terytorium Polski, świadczy o systematycznym opracowywaniu przez Waszyngton i Brukselę mechanizmów tworzenia w jak najkrótszym czasie zgrupowań wojsk dla ich ewentualnego użycia w określonych rejonach operacyjnych, a także kompleksowego wsparcia ich działań - powiedział Kosygin. Dodał, że w zasadzie to są "przygotowania do zaangażowania się w działania wojenne na wschodniej flance".

Reklama

Białoruski wojskowy ostrzega Polskę: W razie konfliktu będziecie celem

Zdaniem Białorusina Polska i kraje bałtyckie "zamieniają się w poligon, na którym Stany Zjednoczone planują rozpętać kolejny krwawy konflikt w Europie przeciwko Federacji Rosyjskiej i jej sojusznikom".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Zobaczymy rezultat tych sygnałów". Zełenski o słowach Łukaszenki

- Jesteśmy gotowi na różne scenariusze rozwoju sytuacji. Nie chciałbym, aby ten scenariusz miał charakter militarny, ale Zachód musi jasno zrozumieć, że nasza odpowiedź na jakąkolwiek prowokację zbrojną na pewno będzie adekwatna i twarda - stwierdził Kosygin.

Białorusin dodał, że w przypadku "prowokacji" ze strony Zachodu, odpowiedź będzie na pewno proporcjonalna i twarda. - Polska musi zrozumieć, że w przypadku konfliktu kraj i jego infrastruktura staną się głównym celem ataku. Białoruś zaatakuje także strategiczną infrastrukturę wojskową - przekazał Kosygin.

Reklama

Reklama

Reklama