Reklama

Białoruś wykorzystuje migrantów na granicach z Ukrainą i Litwą

Migranci, głównie z Pakistanu i Iranu wysyłani są przez Białoruś na granicę z Ukrainą - przekazały we wtorek ukraińskie władze. Jak powiadomiono, Białoruś w ten sposób sprawdza możliwości reagowania strony ukraińskiej. Według władz, stanowi to także element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych. Podobne działania widoczne są na granicy z Łotwą. Również na granicy polsko-białoruskiej odnotowane są próby nielegalnego przedostania się do Polski - od początku grudnia odnotowano około 200 prób.

Celem Białorusinów jest wyszukanie wrażliwych, niedostatecznie zabezpieczonych odcinków granicy. Te działania nie przynoszą, jak dotąd, oczekiwanych efektów, ponieważ dobrze chronimy granicę. Czujność zachowują też przedstawiciele białoruskiego podziemia, którzy pomagają monitorować ruch wojsk wroga - czytamy na łamach portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzonego przez ukraińskie władze.

Analogiczną taktykę Białoruś stosuje również w działaniach hybrydowych na granicy z Łotwą - dodano w komunikacie Centrum.

Białoruś wykorzystuje migrantów na granicach

Od sierpnia do listopada 2021 roku tysiące nielegalnych migrantów, pochodzących głównie z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. W ocenie władz w Warszawie był to atak hybrydowy inspirowany przez Rosję, służący zdestabilizowaniu sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a także rozpoznaniu procedur reagowania kryzysowego UE i NATO oraz ich krajów członkowskich

Podobne działania, choć na mniejszą skalę, odnotowano również na granicach Białorusi z Litwą i Łotwą

Reklama

58 cudzoziemców próbowało przekroczyć polską granicę minionej doby

Według danych Straży Granicznej, w poniedziałek granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 58 cudzoziemców. Zatrzymano także ośmiu tzw. kurierów. Zatrzymani to trzej Ukraińcy, dwaj Polacy, Gruzin, Białorusin i obywatel Mołdawii, którzy przewozili łącznie czternastu obywateli Afganistanu i pięciu Syryjczyków - podała SG we wtorek rano na Twitterze.

Z danych SG wynika, że od początku grudnia odnotowano niespełna 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy