Reklama

Reklama

Białoruś wprowadzi uproszczoną procedurę nadawania obywatelstwa Polakom. "Drzwi są otwarte"

- Każdy, kto chce tu pracować, żyć po białorusku, drzwi są otwarte - powiedział we wtorek Alaksandr Łukaszenka. Podczas wizyty w rejonie madziolskim zapowiedział, że wrótce zostanie wprowadzona uproszczona procedura nadawnia białoruskiego obywatelstwa mieszkańcom sąsiednich krajów z UE.

Alaksandr Łukaszenka został we wtorek zapytany o możliwość wprowadzenia uproszczonego trybu nadawania białoruskiego obywatelstwa Polakom, Litwinom i Łotyszom - pisze w środę portal belsat.eu. Możliwośc taką mają obecnie obywatele Ukrainy

- Mam dokumenty na biurku - nie będzie żadnych opóźnień. Tak samo będzie z Litwinami, Łotyszami i Polakami - powiedział Łukaszenka.

- Specjalistów, którzy zechcą żyć i pracować w Białorusi z radością powitamy. Deputowani mieli na uwadze, by nie powodować biurokracji, by było szybko. A mechanizm, który mamy... Prawdopodobnie nie ma czegoś takiego na świecie. Jesteśmy na to gotowi. Zrobimy wszystko, aby przyjąć do naszej białoruskiej rodziny najbardziej porządnych i życzliwych sąsiadów. I to nie tylko sąsiadów. Każdy, kto chce tu pracować, żyć po białorusku, drzwi są otwarte - dodał Łukaszenka.

Reklama

Alaksandr Łukaszenka: Najważniejsze jest to, by zobaczyli, że w ich sąsiedztwie mieszkają normalni ludzie

Odnosząc się do wprowadzenia przez Białoruś ruchu bezwizowego dla mieszkańców sąsiednich krajów UE podkreślił, że Białoruś otworzyła swoje granice, bo jako państwo ma za zadanie "wyżywić własnych ludzi i zapewnić rynek zbytu" krajowym produktom.

- Sąsiedzi z Litwy, Łotwy, Polski przyjeżdżają tu i chcą coś kupić. Niech sobie kupią. To już zostało przetworzone i handel na tym zarobi. Z jednej strony jest to opłacalne. Pomagamy też ludziom. Ludzie będą wdzięczni. Nie pójdą na wojnę przeciwko nam, jeśli już do tego doszło - powiedział.

Według przywódcy najważniejszym celem trybu bezwizowego jest to, żeby "ludzie zobaczyli, że w ich sąsiedztwie mieszkają normalni ludzie." 

- W pobliżu mieszkają ludzie, którzy przypominają Polaków, nie są agresywni. Są chętni do pomocy w potrzebie. Wtedy nie będą wobec nas wojowniczo nastawieni. To ważne - dodał. 

Ruch bezwizowy od 1 lipca

Białoruś otworzyła 1 lipca ruch bezwizowy dla obywateli Polski.

"W trosce o dobrosąsiedzkie stosunki głowa państwa zdecydowała się na wprowadzenie tymczasowego bezwizowego wjazdu dla obywateli Polski. Reżim będzie obowiązywać od godz. 00:00 1 lipca do 31 grudnia włącznie" - poinformowano wówczas na stronach Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.

Chcąc wjechać na Białoruś, należy mieć ze sobą paszport i ubezpieczenie medyczne. Nie jest wymagany test na COVID-19, ani certyfikat szczepień. W przypadku przekraczania granicy własnym samochodem, trzeba okazać zieloną kartę. 

Ruch bezwizowy dla Litwinów i Łotyszy został otwarty w połowie kwietnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy