Reklama

Reklama

Białoruś rozpoczęła ćwiczenia. Wojsko pojawiło się przy granicy z Ukrainą

Ministerstwo Obrony Białorusi powiadomiło, że od 22 czerwca do 1 lipca w graniczącym z Ukrainą obwodzie homelskim prowadzone będą ćwiczenia wojskowe - informuje propagandowa, białoruska agencja Belta. W ćwiczeniach wezmą udział Siły Specjalnych Operacji Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. Według ukraińskich danych w obwodzie homelskim i brzeskim znajduje się siedem białoruskich batalionów.

"Coroczne ćwiczenia wojskowe, w ubiegłym roku podobne przeprowadzono z wojskowymi obwodu mohylewskiego. Celem jest sprawdzenie gotowości wojskowych do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem" - informuje agencja Belta.

Jak powiadomiono, na czas ćwiczeń wezwane zostały rezerwy wojskowe z kraju. Białoruska armia w obwodzie homelskim ma zająć się kwestiami "powiadamiania i wysyłania obywateli do jednostek wojskowych".

Według przekazanych informacji, w ćwiczeniach wezmą udział Siły Specjalnych Operacji Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Wojska białoruskie i rosyjskie przy granicy z Ukrainą

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk informował we wtorek, że w dwóch obwodach - brzeskim i homelskim znajduje się siedem białoruskich batalionów.

ZOBACZ: Łukaszenka obawia się przewrotu. Mobilizuje urzędników, strasząc ich wojną

- To 3,5-4 tys. żołnierzy, ale tam są też wojska rosyjskie. Nie znam dokładnej liczby - powiedział Motuzjanyk cytowany przez portal Radio Swoboda.  

W związku z obecnością wojsk białoruskich i rosyjskich na granicy siły ukraińskie nie przenoszą swoich jednostek obronnych. Jak przekazał Motuzjanyk, takie działania Rosji sprawiają, że Ukraina jest zmuszona "wzmacniać ten kierunek", mając świadomość, że w przeciwnym razie wróg przeprowadzi kolejną ofensywę.  

Reklama

Reklama

Reklama