Reklama

Białoruś. Ministerstwo obrony: rozpoczęliśmy zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe

Białoruś rozpoczęła w środę niezapowiadane, zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe, by sprawdzić gotowość bojową swojej armii - informuje agencja Reutera, powołując się na komunikat białoruskiego Ministerstwa Obrony. Resort zapewnił, że manewry nie stanowią zagrożenia dla sąsiednich krajów.

"Planowany test (gotowości bojowej) obejmuje przemieszczenie się znacznej liczby pojazdów wojskowych, co może spowolnić ruch na drogach publicznych" - zaznaczono w komunikacie.

Białoruski resort obrony zaznaczył, że ćwiczenia "nie stanowią zagrożenia dla sąsiednich krajów ani ogólnie dla społeczności Europy" - pisze Reuters.

Agencja nie podaje jednak, jak długo mają potrwać manewry.

Wojna w Ukrainie. Ataki z terytorium Białorusi

Rosja wykorzystywała terytorium Białorusi do ataków na Ukrainę od początku swojej napaści na ten kraj 24 lutego. Przed rosyjską inwazją na Białorusi odbywały się wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe.

Reklama

Siły rosyjskie wkroczyły z terytorium Białorusi na północ Ukrainy na początku wojny, maszerując w kierunku Kijowa i Czernihowa. Na początku kwietnia Rosjanie wycofali się z zajętych terenów. Obecnie działania zbrojne koncentrują się na wschodzie i południu Ukrainy - w Donbasie oraz w obwodach charkowskim, zaporoskim i chersońskim.

Ćwiczenia wojsk NATO

Od początku maja trwają ćwiczenia wojskowe NATO.

Ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy odbywać się będą od 1 do 27 maja br. "W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu" - wskazało Ministerstwo Obrony Narodowej Polski w komunikacie.

Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do "serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie". Dodano, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.

Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy