Reklama

Reklama

Bezprecedensowy ruch Łotwy. Tak określili Rosję

Parlament Łotwy przyjął w czwartek uchwałę, w której ocenił, że wojska rosyjskie w celowy i świadomy sposób atakują na Ukrainie ludność cywilną, a Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za służbami prasowymi łotewskiego parlamentu.

"Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny jak najszybciej zaprzestać wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych" - zaapelowano w rezolucji.

Łotwa. "Moskwa finansowała reżimy"

"Moskwa przez wiele lat wspierała oraz finansowała reżimy i organizacje terrorystyczne w bezpośredni i pośredni sposób. Była największym dostawcą uzbrojenia dla przywódcy Syrii Baszara el-Asada, a także sprawcą m.in. otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, czy zestrzelenia samolotu MH17 w Donbasie w 2014 roku" - czytamy w uchwale parlamentu, której tekst przytoczyła Ukrainska Prawda.

Reklama

Jak podkreślił przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Rihards Kols, Kreml dopuszcza się podobnych działań również podczas inwazji na Ukrainę. - Wojska agresora korzystają z nieprecyzyjnego uzbrojenia, w tym zabronionego na podstawie międzynarodowych konwencji, a także atakują "w nieproporcjonalnie brutalny sposób" cele cywilne - oznajmił deputowany.

W tekście uchwały wspomniano również, że od 24 lutego, czyli początku najazdu Rosji na sąsiedni kraj, 12 mln Ukraińców musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, a ponad pięć milionów wyjechało za granicę.

Rosja "państwem-sponsorem terroryzmu"? Podobna decyzja może zapaść w USA

Pod koniec lipca Senat USA jednomyślnie przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano na zbrodnicze działania Kremla podczas wojen w Czeczenii, Gruzji, Syrii i Ukrainie.

Jak powiadomił dziennik "New York Times", podobne działania na rzecz napiętnowania Rosji podjęto też w Izbie Reprezentantów, a przewodnicząca tego gremium Nancy Pelosi powinna jednoznacznie poprzeć rezolucję. Uprawnienia do wpisania danego państwa na listę sponsorów terroryzmu posiada jednak wyłącznie amerykański Departament Stanu.

- Federacja Rosyjska musi zostać uznana za państwo-sponsora terroryzmu, a jej siły zbrojne za organizację terrorystyczną - oświadczył 20 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy