Reklama

Reklama

BBC: Zginęli pierwsi rosyjscy żołnierze, którzy nie zostali przeszkoleni

Brytyjska stacja BBC poinformowała o śmierci pierwszych pięciu zmobilizowanych, którzy trafili na front bez przeszkolenia wojskowego. Zgony potwierdziły rosyjskie władze. "Pierwszego dnia posłali nas do grupy szturmowej. Jak mięso, z dwoma granatnikami" - relacjonuje jeden ze zmobilzowanych.

"W czwartek władze Rosji po raz pierwszy poinformowały o śmierci na froncie mężczyzn, którzy zostały zmobilizowani i natychmiast wysłani na front w Ukrainie" - pisze rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

Bliscy tych ludzi poinformowali BBC, że od razu po mobilizacji ludzie ci zostali wysłani na pierwszą linię walk w obwodzie chersońskim bez jakiegokolwiek przeszkolenia wojskowego.

Zmarli żołnierze bez przygotowania wojskowego

Wojskowa komenda uzupełnień w obwodzie czelabińskim potwierdziła śmierć pięciu poborowych z Uralu Południowego.

Redakcja BBC ustaliła nazwiska trzech z nich - Antona Borisowa, Igora Jewsiejewa i Timura Achmietszyna. Zostali oni zmobilizowani pomiędzy 26 a 29 września, 3 października byli pod Ługańskiem, skąd przerzucono ich do obwodu chersońskiego.

Reklama

"9 października do rodzin zaczęły przychodzić informacje o śmierci" - pisze portal. Powołując się na relację - nagranie rozmowy telefonicznej jednego z mobilizowanych (obecnie ranny w szpitalu w Sewastopolu), BBC opisuje okoliczności śmierci Achmietszyna.

"Posłali nas do grupy szturmowej, jak mięso..."

"Przyjechaliśmy i pierwszego dnia - jeszcze ani razu nie strzelaliśmy - posłali nas do grupy szturmowej, jak mięso, z dwoma granatnikami. Żeby dowiedzieć się, jak z niego korzystać, czytałem napisaną na nim instrukcję" - relacjonował mężczyzna.

Grupa "wojskowych" miała odpierać ukraiński szturm, jednak została zmuszona do chaotycznego odwrotu i poniosła duże straty. Jednym z zabitych był Achmietszyn.

BBC pisze, że mężczyzna odbywał 10 lat temu służbę wojskową na podstawie kontraktu. Po rozwodzie sam wychowywał siedmioletniego syna.

Putin ogłosił mobilizację. Na front jadą osoby bez doświadczenia

Władze Rosji ogłosiły "częściową mobilizację" 21 września. Zapewniały, że na front będą wysyłać wyłącznie osoby, posiadające doświadczenie bojowe, a po mobilizacji odbędą oni odpowiednie szkolenie.

Media opisują jednak liczne przypadki powoływania do armii osób bez doświadczenia, często wręcz z "łapanek". Coraz więcej jest również doniesień o wysyłaniu na front ludzi bez przygotowania. Strona ukraińska informowała już również o pierwszych zmobilizowanych, którzy się poddali.

Według ekspertów wojskowych minimalne przeszkolenie powinno trwać od kilku tygodni do dwóch miesięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy