Reklama

Baterie Patriot dla Ukrainy. Zełenski: Mamy zagwarantowane trzy

Ukraina ma zagwarantowane trzy baterie obrony powietrznej Patriot - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wtorkowego wystąpienia wideo. Jak dodał, to skutek deklaracji premiera Holandii Marka Rutte. Dodał, że liczy na większe poparcie dla powołania Trybunału ds. osądzenia rosyjskiej agresji.

- Dzisiaj usłyszeliśmy bardzo ważną informację od premiera Holandii Marka Rutte, to w istocie kontynuacja naszych ostatnich negocjacji. Ukraina otrzyma kolejną baterię Patriotów.... Oznacza to, że mamy już trzy zagwarantowane baterie - powiedział prezydent Zełenski.

Dodał również: - Ale to dopiero początek. Pracujemy nad nowymi decyzjami, które wzmocnią naszą obronę powietrzną.

Mówiąc o bilansie rosyjskiego ataku na bok mieszkalny w Dnieprze, Zełenski dał wyraz przekonaniu, że w tym tygodniu - dzięki takim wydarzeniom jak Światowe Forum Ekonomiczne w Davos - świat zobaczy więcej "aktywnych i wpływowych zwolenników" powołania Trybunału do osądzenia rosyjskiej agresji i utworzenia mechanizmu odszkodowawczego za straty wojenne, kosztem rosyjskich aktywów. 

Reklama

Wojna w Ukrainie. Szkolenie ukraińskich oficerów z obsługi systemów Patriot

Podczas grudniowej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w USA, gdzie spotkał się z Joe Bidenem, zapadła decyzja o przekazaniu 1,85 mld dolarów dla kraju dotkniętego wojną. W kolejnym pakiecie uzbrojenia od Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy znajdzie się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot, która jest obsługiwana przez 90 żołnierzy. 

Szkolenie ukraińskich oficerów z obsługi systemu wynosi około 10 miesięcy, ale jak poinformował we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, amerykanie obiecali, że skrócą czas szkoleń do 10 tygodni. 

Ukraińscy żołnierze przybyli w niedzielę do amerykańskiej bazy wojskowej w stanie Oklahoma, aby szkolić się w obsłudze systemu obrony powietrznej Patriot, który Waszyngton dostarczy Kijowowi - poinformował w poniedziałek dowódca bazy Fort Still Curtis King. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ​Wołodymyr Zełenski | Patrioty | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy