Reklama

Reklama

Barysznikow napisał list do Putina: Pański świat strachu nie ziści się

"Pański rosyjski świat, świat strachu, się nie ziści" - tymi słowami Michaił Barysznikow zwrócił się w liście do Władimira Putina. Słynny tancerz baletowy i aktor, opublikował list otwarty do prezydenta Rosji Władimira Putina, protestując przeciwko zablokowaniu strony internetowej projektu Prawdziwa Rosja

Tancerz, który w 1974 roku poprosił o azyl polityczny w USA, jest jednym z założycieli projektu Prawdziwa Rosja powołanego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez znanych Rosjan żyjących na emigracji. Celem projektu jest zbiórka funduszy dla uchodźców z Ukrainy, a także dla Rosjan, którzy musieli wyjechać z kraju.

W liście opublikowanym na stronie Prawdziwej Rosji, Barysznikow wypomniał Putinowi jego "poprzedników" i "nauczycieli" z czasów ZSRR. "Od 26. roku życia, gdy raz na zawsze odrzuciłem role wyznaczone przez pańskich nauczycieli, jestem od pół wieku człowiekiem wolnego świata" - napisał.

Reklama

Przy tym - jak podkreślił - wciąż uważany jest za Rosjanina. "Mój przyjaciel Boris Akunin nazywany jest pisarzem rosyjskim, a Siergiej Gurijew - rosyjskim ekonomistą" - dodał Barysznikow, wymieniając innych założycieli Prawdziwej Rosji.

"Rosyjski świat, palący podręczniki języka ukraińskiego"

"Tacy, jak my, przynieśli światu rosyjskiemu więcej zaszczytu, niż cała pańska niecelna broń precyzyjna. Pańskiego rosyjskiego świata - świata strachu, palącego podręczniki języka ukraińskiego - nie będzie, póki jesteśmy my, w dzieciństwie zaszczepieni na tę zarazę. Nasz świat ma przyszłość, wbrew wszystkim pańskim blokadom" - oświadczył Barysznikow.

Treść listu opublikowało w środę Radio Swoboda. Jak podano, strona internetowa Prawdziwej Rosji została zablokowana 24 maja na żądanie rosyjskiej Prokuratury Generalnej.

Barysznikow urodził się w rosyjskiej rodzinie na Łotwie, wchodzącej wówczas w skład ZSRR. Jest obywatelem USA, a w 2017 roku na wniosek parlamentu Łotwy otrzymał obywatelstwo tego kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy