Reklama

Baerbock: Niemcy zaprzestaną importu rosyjskiej ropy

Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku - poinformowała w środę minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się w Rydze ze swoimi odpowiednikami z krajów bałtyckich.

- Tak, Niemcy całkowicie wycofują się z importu rosyjskiej energii - powiedziała Baerbock, którą cytuje agencja Reutera.

- Do lata zmniejszymy o połowę zużycie (rosyjskiej red.) ropy naftowej, a do końca roku osiągniemy poziom 0, a potem dojdzie gaz - oświadczyła szefowa niemieckiej dyplomacji.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire oświadczył we wtorek, że trwają prace nad embargiem na import rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej.

Gabriel: Ignorowanie sprzeciwu dla Nord Stream 2 było błędem

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

Reklama

"Błędem było niesłuchanie opinii krajów Europy Wschodniej, gdy sprzeciwiały się one Nord Stream 2. To też był mój błąd" - stwierdził w wywiadzie były wicekanclerz.

"Kiedy w 2002 roku przenieśliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne w Europie z państwa na prywatne firmy energetyczne one zaczęły szukać jej najtańszzego źródła, a to był rosyjski gaz dostarczany gazociągami" - wyjaśnił niemiecki polityk.

Gabriel nie zgodził się jednak z tezą, że to wyłącznie SPD i jej polityka doprowadziły do uzależnienia energetycznego Niemiec od rosyjskiego gazu.

"Wielu, i to nie tylko Niemców, zakładało, że bliskie stosunki handlowe, a przede wszystkim powiązania dotyczące surowców, pozwolą włączyć Rosję do stabilnego porządku europejskiego" - oświadczył Gabriel.

Sigmar Gabriel pełnił funkcje wicekanclerza w gabinecie Angeli Merkel w latach 2013-2018, a od 2017 do 2018 był ministrem spraw zagranicznych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Annalena Baerbock | Niemcy | ropa naftowa | gaz | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama