Reklama

Awaria jądrowa na Ukrainie "realnym zagrożeniem". Szef agencji ostrzega

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ostrzegł przed "realnym ryzykiem" awarii jądrowych na Ukrainie. Wskazał, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało kilka elektrowni atomowych. Rakiety trafiły też w stanowisko odpadów radioaktywnych w Kijowie.

W Kijowie, według danych urzędu nadzoru jądrowego, w nocy z soboty na niedzielę pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych. Budynek nie został uszkodzony i nie było żadnych dowodów na wyciek radioaktywny - podała MAEA.

Zobacz też: Wojna Rosji z Ukrainą. Hiszpania śle przez Polskę ponad 20 ton pomocy

Dzień wcześniej uszkodzony został transformator w podobnym obiekcie w pobliżu Charkowa.

Reklama

- Te dwa incydenty świadczą o bardzo realnym ryzyku, że obiekty zawierające materiały jądrowe zostaną uszkodzone w trakcie konfliktu, a także, że będzie to miało potencjalnie poważne konsekwencje dla ludzi i środowiska - oświadczył Grossi.

Czarnobyl opanowany przez Rosjan. Podwyższone odczyty

W czwartek wojska rosyjskie opanowały strefę zamkniętą wokół reaktora w Czarnobylu, po czym odnotowano podwyższone wartości odczytów promieniowania.

Grossi nie skomentował informacji o tym, że prezydent Władimir Putin postawił rosyjskie siły jądrowe w stan podwyższonej gotowości. MAEA nie jest odpowiedzialna za nadzór nad bronią jądrową, ma jednak pilnować, by cywilna technologia jądrowa nie była wykorzystywana do celów wojskowych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | awaria | Kijów | elektrownie atomowe | MAEA

Reklama

Reklama

Reklama