Reklama

Atak w Makiejewce. Brytyjski MON: Przechowywano tam amunicję

Ministerstwo obrony Rosji przekazało, że w ataku na bazę w Makiejewce zginęło 89 rosyjskich żołnierzy. To jednak niewielki odsetek zabitych w porównaniu z danymi przedstawionymi przez Ukrainę. Strona ukraińska podawała wcześniej, że w Makiejewce zginęły setki Rosjan. Z kolei brytyjski resort obrony w najnowszym raporcie zaznaczył, że Rosjanie składowali w tym budynku amunicję, która eksplodowała i spowodowała wtórne wybuchy, gdy doszło do uderzenia, co powiększyło skalę zniszczeń.

Ministerstwo obrony Rosji podało nowe dane dotyczące zabitych w ataku na bazę w Makiejewce. "Podczas usuwania gruzów konstrukcji żelbetowych, liczba zabitych towarzyszy broni wzrosła do 89. Wśród zabitych był podpułkownik Baczurin, zastępca dowódcy pułku" - głosi komunikat, na który powołuje się portal Nowaja Gazieta. Jewropa. Wcześniej informowano o 63 ofiarach. To jednak zaledwie ułamek ofiar, o których informuje strona ukraińska. 

Rosja prawie na pewno przejęła budynek szkoły zawodowej w Makiejewce do celów wojskowych. Budynek został całkowicie zniszczony w wyniku ukraińskiego ataku. 

Reklama

Budynek znajdował się zaledwie 12,5 km od linii frontu w Awdijiwce, jednego z obszarów konfliktu, gdzie dochodzi do najzacieklejszych walk - dodano.

"Rosyjskie wojsko znane jest z niebezpiecznego przechowywania amunicji, do czego dochodziło jeszcze przed trwającą obecnie wojną na Ukrainie, ale ten incydent pokazuje jak nieprofesjonalne praktyki przyczyniają się do wysokiego wskaźnika ofiar wśród Rosjan" - ocenił brytyjski wywiad.

Wojna w Ukrainie. Ukraiński atak na bazę w Makiejewce

Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły ogniem artyleryjskim rosyjską bazę wojskową mieszczącą się w budynku szkoły zawodowej w Makiejewce, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Rosyjski resort obrony poinformował, że do ataku użyto amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.

O ataku tym informowało też Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazując, że w wyniku ostrzału zabito około 400 rosyjskich okupantów. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Makiejewka | ofiary śmiertelne | atak na bazę wojskową

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy