Reklama

Reklama

Atak na elektrownię jądrową w Rosji. "Naruszenie procesu technologicznego"

Według rosyjskich agencji informacyjnych, które powołują się na FSB, Ukraińcy dokonali ataku na linie wysokiego napięcia kurskiej elektrowni jądrowej. Jak wynika z komunikatu, doszło do "​​naruszenia procesu technologicznego funkcjonowania elektrowni jądrowej".

"W obwodzie kurskim ukraińscy dywersanci wysadzili podpory linii przesyłowych - napisał rosyjski TASS, powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Informacja ma dotyczyć linii łączących kurską elektrownię jądrową z siecią energetyczną.

Z kolei agencja RIA Novosti przekazała, że do ataków na konstrukcje wsporcze doszło 4, 9 i 12 sierpnia. "Wysadzili słupy linii energetycznych, którymi Kurska Elektrownia Atomowa zaopatruje obiekty przemysłowe, logistyczne, infrastruktury społecznej oraz ludność obwodu kurskiego i sąsiednich regionów".

Reklama

"Działania dywersantów doprowadziły do naruszenia procesu technologicznego funkcjonowania elektrowni jądrowej" - twierdzi FSB.

Rosyjskie władze wszczęły postępowanie karne w sprawie "zamachu terrorystycznego" i trwa poszukiwanie sprawców. Dodatkowo rosyjska Gwardia Narodowa ma wzmocnić ochronę obiektów jądrowych.

Kurska Elektrownia Atomowa

Elektrownia znajduje się około 100 kilometrów od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Jej budowa ruszyła w 1972 roku, a wytwarzanie energii rozpoczęto w 1977.

Początkowo powstały tam dwa bloki energetyczne typu RBMK-1000 - dokładnie takie same jak w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W latach 80. zbudowano dwie kolejne jednostki nowszej generacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy