Reklama

Apel Zełenskiego. Wzywa do oszczędzania energii elektrycznej

Ukraina walczy z brakiem prądu. Prezydent Wołodymyr Zełenski przypomina, że konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej. To konsekwencja ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne. Jak dodał Zełenski, najwięcej problemów jest w Kijowie i m.in. obwodzie odeskim czy lwowskim.

Wołodymyr Zełenski poprosił, aby we wszystkich regionach, tak jak dotychczas, oszczędnie zużywać energię elektryczną i przypomniał, że jeśli nie ma przerwy w dostawie prądu, to nie znaczy, że problem się skończył.

Odnosząc się do skali trudności z zaopatrzeniem w energię, prezydent oświadczył, że najwięcej problemów jest obecnie w stolicy Ukrainy, a także w obwodzie kijowskim, obwodzie odeskim, obwodzie lwowskim, obwodzie winnickim i obwodzie dniepropietrowskim.

Prezydent szczególną uwagę poświęcił stolicy, gdzie jak przypomniał, w piątek wieczorem od sieci odłączono sześć milionów abonentów, a wielu mieszkańców Kijowa pozostawało bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin.

Reklama

W swoim orędziu Zełenski zwrócił się bezpośrednio do władz Kijowa, domagając się poprawienia jakości pracy w biurze mera miasta (Witalija Kliczki - red.). Zwłaszcza jeśli chodzi o niedawno uruchomione "punkty niezłomności", gdzie w razie masowych rosyjskich nalotów obywatele będą mogli uzyskać niezbędną pomoc, konieczne jest zdaniem prezydenta zintensyfikowanie wysiłków ze strony administracji miasta tak, aby mieszkańcy otrzymali niezbędne wsparcie.

- Mieszkańcy Kijowa potrzebują większej ochrony - oświadczył Zełenski.

Wojna w Ukrainie. Zmasowane ataki na infrastrukturę energetyczną

Rosja od początku października atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy za pomocą rakiet i dronów. W wyniku zmasowanych ataków mniej więcej połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użytkowania. Ukraińscy operatorzy energetyczni zmuszani są do planowego wyłączania prądu w całym kraju.

Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną - przypomina portal Kyiv Independent. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | ​Wołodymyr Zełenski | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama