Reklama

Reklama

Apel rodzin ukraińskich wojskowych z Azowstalu. Pomóc miałby Xi Jinping

Przywódca Chin Xi Jinping miałby wystąpić jako pośrednik w zabiegach o ewakuację żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal - o to apelują rodziny ukraińskich wojskowych. Ich zdaniem żołnierzy można by było przewieźć do Turcji.

O pomoc Pekinu rodziny żołnierzy poprosiły na konferencji prasowej w Kijowie w sobotę. Jak przekonywały, Xi Jinping jest "może jedynym człowiekiem, do którego jeszcze można się zwrócić" o pomoc. - Prosimy przywódcę Chin, by stał się rozjemcą w tej wojnie - powiedział Stawr Wyszniak, ojciec jednego z ukraińskich żołnierzy.

Wojna w Ukrainie. Chiny jako pośrednik w rozmowach

Rodziny żołnierzy proszą, by Chiny wystąpiły jako pośrednik w rozmowach o wywiezieniu żołnierzy z Azowstalu do Turcji, która - według nich - zgodziła się przyjąć ukraińskich obrońców. Pekin miałby też stać się gwarantem tej procedury.

Reklama

- Chiny mają od dawna bliskie związki polityczne i gospodarcze z Rosją. Mają też na nią silny wpływ, w tym osobiście na samego prezydenta Władimira Putina - powiedział Wyszniak. Przekonywał też, że "czasu już faktycznie nie ma, liczą się dni, godziny, sekundy".

Ewakuacja z Azowstalu. Rozmowy trwają

Jak przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk - trwają rozmowy o ewakuacji 60 osób z zakładów - ciężko rannych i medyków.

Jeden z obrońców Azowstalu cytowany przez agencję Ukrinform powiedział, że w zakładach przebywa ogółem 600 rannych.

Azowstal jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, bronionym przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. W ostatnich dniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie kombinatu. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy