Reklama

Reklama

Analitycy brytyjskiego wywiadu publikują najnowszą mapę frontową

Ukraina kontynuuje kontrofensywę na zajętych przez wojska rosyjskie terenach. Najnowsze wydarzenia frontowe na dzień 24 października opracowane są przez analityków z brytyjskiego wywiadu. - Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.

Według szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) nie można powiedzieć, że "właśnie teraz Rosjanie uciekają z Chersonia".

- Pod wieloma względami informacje o ewakuacji to operacja informacyjna i manipulacja. Są pewne fakty. Wywożą np. Promswiaźbank, inne struktury finansowe Rosjan. Przy tym wywożona jest gotówka, serwery, tak zwane władze okupacyjne, przewożone są osoby niechodzące, ciężko ranni są wywożeni. Ze szpitali wypisywani są ci, którzy mogą samodzielnie chodzić. Prowadzona jest ta szalona kampania informacyjna: "my dbamy o ludzi" itd. - powiedział Budanow.

Reklama

Jak zaznaczył, Rosjanie "tworzą iluzję, jakoby wszystko przepadło". - A jednocześnie przerzucają tam nowe oddziały wojsk i przygotowują ulice miasta do walk - dodał.

Mapa frontowa. Kontrofensywa Ukrainy trwa

O najnowszym podziale sił na froncie pisze też w poniedziałek brytyjski wywiad. Z opublikowanej na Twitterze mapy dowiadujemy się, że Ukraina kontynuuje kontrofensywę na zajętych przez wojska rosyjskie terenach.

Brytyjski wywiad przekazał też, że używane przez Rosję na Ukrainie irańskie drony są powolne, głośne i latają na niskich wysokościach, co sprawia, że ukraińska obrona coraz skuteczniej je unieszkodliwia - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja nadal używa irańskich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) przeciwko celom na terenie Ukrainy. Ukraińskie starania w celu unieszkodliwienia UAV Shahed-136 są coraz bardziej skuteczne. Oficjalne źródła, w tym prezydent Zełenski, twierdzą, że do 85 proc. ataków jest przechwytywanych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Rosja prawdopodobnie zużywa dużą liczbę irańskich UAV Shahed-136 w celu penetracji coraz skuteczniejszej ukraińskiej obrony powietrznej. Prawdopodobnie używa ich jako substytutu produkowanej w Rosji precyzyjnej broni dalekiego zasięgu, której coraz bardziej brakuje" - dodano.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy