Reklama

Reklama

Amerykański system Patriot trafi do Ukrainy z najnowszym pakietem pomocowym

Systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot znajdą się w najnowszym pakiecie pomocy dla Ukrainy, który przekażą Stany Zjednoczone - wskazuje dziennik "Washington Post". Zaznacza przy tym, że wsparcie, które trafi do Ukrainy, wyniesie około 40 mld dolarów.

Senat USA przyjął w czwartek ustawę, na mocy której Kijów otrzyma pomoc wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą.

W marcu Kongres przegłosował przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 mld USD.

Pentagon kupuje uzbrojenie dla Ukrainy

W nowym pakiecie pomocowym zwiększającym budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu ponad 20 mld dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy.

Reklama

Akt uprawnia prezydenta Joe Bidena do przekazania Ukrainie z zasobów USA uzbrojenia o wartości 11 mld dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 mld na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon m.in. kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio u producentów. 

Reklama

Reklama

Reklama