Reklama

Ambasador RP o samolotach MiG-29: Polska była pod ogromną presją

- Polska była pod ogromną presją ze strony sojuszników i amerykańskiej opinii publicznej w sprawie przekazania samolotów MiG-29 - stwierdził w czwartek ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski. Ostatecznie rząd nie zdecydował się oddać samolotów Ukrainie. Przynajmniej nie bezpośrednio, MSZ zaproponowało, że przemieści maszyny do bazy w Ramstein, oddając je do dyspozycji amerykanów. - Odrzucenie przez USA polskiej propozycji powinno oznaczać porzucenie tematu - dodał Magierowski.

- Polski prezydent, tak jak i premier, byli bardzo stanowczy i wielokrotnie powtarzali, że nie przekażemy tych samolotów na Ukrainę bezpośrednio i że nie podejmiemy takiej decyzji jednostronnie - oświadczył Magierowski, uzasadniając polską propozycję przekazania myśliwców do dyspozycji USA.

MiG-29 dla Ukrainy. Polska była pod ogromną presją

Jak dodał, Polska znalazła się pod "ogromną, ogromną presją" ze strony sojuszników i opinii publicznej w USA, wobec czego zdecydowano się na zaproponowanie oferty, którą ostatecznie złożono. Wyjaśnił, że Polska rozumie wyjaśnienia strony amerykańskiej, która odrzuciła propozycję przekazania MiG-ów jako ryzykowną i niewiele wnoszącą w militarne zdolności Ukrainy.

Reklama

Zaznaczył, że odrzucenie przez USA polskiej propozycji powinno oznaczać porzucenie tematu.

- Mimo to, chcę bardzo jasno podkreślić, że będziemy nadal koordynować nasze wysiłki zarówno dwustronnie, jak i w ramach NATO (...) i myślę że teraz możemy przejść dalej i pomyśleć nad innymi sposobami pomocy ukraińskiemu społeczeństwu i ukraińskiej armii - powiedział ambasador Magierowski.

Wojna w Ukrainie. Polska chciała oddać MiG-i do dyspozycji USA

We wtorek na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiło się oświadczenie w sprawie przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie. "Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - pisano.

Jednocześnie Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna rosja ukraina | Ambasador Polski w USA | MiG-29

Reklama

Reklama

Reklama