Reklama

Reklama

Albania oferuje NATO bazę wojskową. Dawniej mieściła sowieckie okręty

Albański premier Edi Rama zaoferował NATO bazę wojskową mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne. Wszystko po to, by zwiększyć pozycję kraju w Sojuszu. Władze państwa przygotowały już projekt renowacji bazy.

Władze Albanii zaoferowały NATO wybudowaną w latach 50. XX wieku bazę marynarki wojennej mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne - poinformowało w czwartek biuro premiera Ediego Ramy.

Celem oferty jest "zwiększenie w tych trudnych czasach znaczenia i roli Albanii jako członka NATO". Zdaniem albańskiego premiera położona nad Morzem Adriatyckim baza może być "dodatkowym atutem i wartością" dla NATO, do którego Albania dołączyła w 2009 roku.

Albania ma już projekt bazy

Edi Rama dodał, że władze państwa przygotowały już projekt renowacji bazy.

Znajdująca się nad zatoką w pobliżu Wlory na południu kraju baza została zbudowana w latach 50. XX wieku, kiedy to mieszcząc 12 okrętów podwodnych Związku Sowieckiego była jedyną bazą marynarki wojennej w basenie Morza Śródziemnego, w której stacjonowały sowieckie okręty.  

Reklama

Albania potępia agresję na Ukrainę

Albania razem z 10 innymi krajami, które brały udział 21 maja w corocznym forum organizowanym dla państw regionu przez Unię Europejską, potępiła agresję Rosji na Ukrainę. W spotkaniu brały udział Chorwacja, Słowenia, Włochy, Grecja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna oraz San Marino. 

Państwa wyraziły swoje poparcie dla utrzymania "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Kwestię dotyczącą rosyjskiej inwazji na Ukrainę poruszono na początku tekstu, który w 24 kolejnych punktach odnosił się do wzajemnej współpracy państw uczestniczących w spotkaniu zorganizowanym w stolicy Albanii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy