Reklama

Reklama

Alarm dla niemal całej Ukrainy. Wybuchy na południu

Od samego rana na obszarze niemal całej Ukrainy trwa alarm bombowy. O wystrzeleniu kolejnych rakiet poinformował m.in. gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. W Zaporożu zginęła jedna osoba. Nad Oddesą mają unosić się kłęby dymu - w sprawie ataku nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia władz. Do wybuchu doszło też w Pawłohradzie.

"Poranek na Ukrainie rozpoczął się od zakrojonego na szeroką skalę alarmu lotniczego" - podała na Telegramie agencja Unian. We wszystkich obwodach  poza sześcioma regionami na zachodzie, ogłoszono alarm rakietowy. 

Alarm nie obowiązuje jedynie w obwodach wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, iwanofrankowskim, rówieńskim i zakarpackim.

Wijtalij Kim przekazał na Telegramie, że od godz. 7:41 (godz. 6:41 czasu polskiego) trwa alarm w całym regionie, a rosyjskie pociski zostały wystrzelone. 

Po godz. 8:00 (czasu polskiego) ukraińscy blogerzy poinformowali o wybuchu w Odessie. Nie wiadomo, czy rakieta trafiła cel, czy zadziałał system obrony powietrznej. Nie ma oficjalnego potwierdzenia władz.

Reklama

Ataki na obwód winnicki i Zaporoże

W nocy dronami Shahed-136 zaatakowano elektrociepłownię w obwodzie winnickim. Rosjanie ostrzelali też Zaporoże.

"Atak na elektrociepłownię Ładyżynską. Dwa drony-kamikadze Shahed-136. Wszystkie służby działają. Trzymajcie się zasad bezpieczeństwa podczas alarmu lotniczego" - zaapelował rano w we wtorek Serhij Borzow, szef władz obwodu winnickiego.

Władze obwodu zaporoskiego powiadomiły z kolei o kolejnym ataku rakietowym na jego stolicę - Zaporoże.

"Celami wroga były obiekty infrastruktury. Informacje o zniszczeniach i poszkodowanych osobach są ustalane" - podał Ołeksandr Staruch, szef władz obwodu. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazała, że w wyniku ataku zginęła jedna osoba. Rosjanie uderzyli 12 pociskami S-300.

Wybuchy w centralnej i południowej Ukrainie

Po godzinie 8:00 czasu polskiego lokalne kanały w Telegramie poinformowały o wybuchach w obwodzie odeskim i winnickim. W obwodzie chmielnickim działa obrona przeciwlotnicza, wykryto wrogie pociski. Zestrzelono też drona typu Shahed-136, o czym poinformowały lokalne władze.

Pojawiły się też doniesienia o zestrzeleniu pocisku nad obwodem kijowskim.

Rosjanie wystrzeliwują kolejne pociski

Chwilę po godzinie 9:00 czasu polskiego mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wikuł poinformował, że Rosjanie wystrzelili 10 kolejnych pocisków manewrujących z Morza Kaspijskiego i 10 z Saratowa.

Przed godziną 10:00 pojawiły się informacje o wybuchach w obwodzie winnickim, mikołajowskim i dniepropetrowskim, gdzie odnotowano eksplozję w Pawłohradzie.

Poniedziałkowy ostrzał Ukrainy

W poniedziałek rosyjskie siły przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, miejscowości w obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim, a także w obiekty infrastruktury na zachodzie kraju. 

Według najnowszych ustaleń ukraińskiego MSW, w wyniku ostrzałów zginęło co najmniej 19 osób, a 105 zostało rannych. 

Jak informuje portal Suspilne od 11 października w obwodzie kijowskim wprowadzono przerwy w dostawie prądu, by zrównoważyć obciążenie systemu energetycznego. Mają nie trwać dłużej niż cztery godziny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy