Reklama

ABW zatrzymała Polaka podejrzewanego o szpiegowanie na rzecz Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Mężczyzna pracował w warszawskim urzędzie, skąd miał przekazywać Rosji cenne dane operacyjnie. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów, gdzie kopiował dane i przekazywał je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego SWR FR. - Do zatrzymania doszło w Warszawie w czwartek 17 marca - podał.

- Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom - powiedział Żaryn.

"Działalność stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski"

Poinformował, że zatrzymany pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Mężczyzna posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy - wyjaśnił.

Reklama

- Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach, działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Polski - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Żaryn zaznaczył, że sprawa rozwija się.

Nadzorujący śledztwo ABW mazowiecki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu i przekazywania temu wywiadowi wiadomości, które mogą wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Śledztwo w całości zostało powierzone do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW mężczyzny.

Szef KPRM Michał Dworczyk o zatrzymaniu domniemanego szpiega

Zatrzymanie komentował na gorąco w "Graffiti" w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.  - Sprawą zajmują się właściwe służby i przekażą odpowiedni komunikat w tym zakresie Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie to już kolejna taka sytuacja w ostatnich tygodniach. Władze Białorusi i Rosji zintensyfikowały prace wywiadowcze w naszym regionie, w związku z czym dobrze, że nasze służby temu przeciwdziałają - mówił Dworczyk.

Dopytywany, jakie newralgiczne informacje dla Polski mógł wynosić podejrzewany o szpiegowanie mężczyzna, szef KPRM wskazał, że informacje takie na pierwszy rzut oka "mogą wydawać się błahe", ale całościowo mogą być istotne dla rosyjskiego wywiadu. - Jest choćby dużo informacji o osobach zmieniających nazwiska, o cudzoziemcach. W każdym urzędzie można znaleźć informacje, które później mogą służyć do agregacji danych lub działań na terenie kraju - dodał. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Szpieg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy