Reklama

Reklama

90-latek tka siatki maskujące dla żołnierzy. Zanosi je na front

Na froncie ma dwoje wnuków, a on nie wyobraża sobie, by do jego domu weszli "raszyści". Serhij Wozniuk, 90-letni wolontariusz mieszający blisko Winnicy, przez cały dzień tka siatki maskujące dla żołnierzy walczących z Rosjanami. Do miejsc, gdzie stacjonują, zanosi również drobne poczęstunki.

"90-letni Serhij Wozniuk pomaga obrońcom Ukrainy od 2014 roku, gdy Rosja pierwszy raz zaatakowała jego kraj. Teraz, gdy agresja Kremla eskalowała, nadal jest jednym z najstarszych wolontariuszy wspierającym żołnierzy" - podaje agencja Unian.

90-letni wolontariusz. Tka siatki maskujące niemal przez całą dobę

Senior zajmuje się tkaniem siatek maskujących, które osobiście dostarcza na front. Razem z nimi zanosi też przyrządzone przez siebie dżemy i konfitury, a także grzyby zebrane w okolicznych lasach.

90-latek pracuje przez pięć dni w tygodniu przez większość doby. Niezbędne materiały dostarczają mu inni wolontariusze. Jeden z nich powiedział dziennikarzom, że Serhij "nie pozwala mu żyć", gdy skończą się mu zapasy. - Jest bardzo zły, gdy się spóźniam, a on ma przestój w pracy - stwierdził.

Reklama

Wnukowie Serhija są na froncie. On sam przeżył II wojnę i klęski głodu

Wozniuk przekazał, że dba o broniących Ukrainy, bo wśród nich jest dwóch jego wnuków. Obecny konflikt jest kolejnym w jego życiu. Przeżył II wojnę światową, dwie klęski głodu, a sowieci uznali jego ojca za "wroga ludu" i deportowali na Kołymę, czyli do grupy obozów pracy przymusowej w północno-wschodniej części ZSRR. - Dzieci dostawały chleb z masłem i dżemem na przerwie w szkole, ale ja nie, bo byłem synem "wroga ludu" - wspomina.

Wieś 90-latka leży niedaleko granicy z Naddniestrzem - separatystycznym regionem Mołdawii, gdzie obecne są rosyjskie wojska. Jak stwierdza, "najbardziej boi się widzieć w swoim domu 'raszystów' (rosyjskich faszystów - red.)", dlatego pomaga ukraińskiej armii, jak tylko może.

Reportaż o seniorze opublikowała także telewizja 1+1. Przekazała, że Serhij - mimo wieku - bez większych problemów zajmuje się też domowymi obowiązkami, takimi jak rąbanie drewna.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy