Reklama

Reklama

Partia Razem za wspólnym blokiem lewicy z SLD i Robertem Biedroniem

Partia Razem chce podjąć rozmowy o współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami na lewo od PO-PiS-u, w tym z SLD i ugrupowaniem tworzonym przez Roberta Biedronia - poinformowały we wtorek władze partii. Politycy zadeklarowali wolę wspólnego startu już w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Jeśli udałoby się stworzyć wspólne listy ugrupowań lewicowych, jesteśmy bardzo chętni" - odpowiada szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Odnosząc się na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie partii do wyników głosowania z 21 października, jedna z liderek Partii Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oceniła, że "imadło PO-PiS-u zaciska się nad Polską coraz mocniej, coraz mniej miejsca pozostawiając ruchom progresywnym i lewicowym".

"Lewicowi wyborcy wciąż słyszą groźby, że jeżeli nie zagłosują na PO, to kolejny raz wygra PiS i będzie dalej demolował demokrację, albo odwrotnie: że jeżeli nie zagłosują na PiS, to wrócą ośmiorniczki i układy" - zauważyła.

Zdaniem członkini zarządu Razem ten "PO-PiS-owski szantaż" nie zmienia jednak faktu, że Polska "nadal potrzebuje lewicy". "Młodzi ludzie mają dość pracy na umowach śmieciowych, coraz więcej ludzi jest przeciwko finansowaniu religii z budżetu państwa, ponad 40 proc. Polek i Polaków chce złagodzenia ustawy antyaborcyjnej; ludzie chcą pracować krócej i w godnych warunkach, i nie musieć w końcu wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy" - przekonywała Dziemianowicz-Bąk.

Reklama

Według niej problemów tych "nie rozwiąże ani PO, ani PiS". "Ofertę dla tych wszystkich osób może stworzyć wyłącznie skuteczna i silna lewica" - podkreśliła.

"Po wyborach samorządowych, które nie były korzystne dla nikogo po lewej stronie sceny politycznej, musimy przemyśleć strategię działania. W Razem nie mamy wątpliwości, że rozdrobnienie po naszej stronie sceny politycznej jest wodą na młyn dla PO-PiS-u" - oświadczyła Dziemianowicz-Bąk.

Jak zaznaczyła, jej ugrupowanie nie chce "kolejny raz musieć odrabiać tej bolesnej lekcji z wyborów samorządowych". "Jako Razem jesteśmy przekonani, że musimy podjąć próbę rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami po lewej stronie od PO-PiS-u" - stwierdziła przedstawicielka zarządu partii.

Zastrzegła, że nie wiadomo, jaki będzie rezultat rozmów. "Nadal dostrzegamy różnice, jakie dzielą nas od innych ugrupowań, nadal pozostajemy bardzo krytyczni wobec wielu działań starej lewicy, w szczególności SLD, ale jesteśmy także przekonani, że to najwyższy czas podjąć próbę budowy silnej i przede wszystkim skutecznej lewicy" -  mówiła Dziemianowicz-Bąk.

"Nie możemy się obrażać na rzeczywistość"

Inny z liderów Razem Maciej Konieczny poinformował, że ugrupowanie chce rozmawiać z tymi organizacjami, z którymi współpracowało przy okazji wspólnych startów miejskich (m.in. z Zielonymi, ruchami miejskimi i lokalnymi stowarzyszeniami). "Ale zależy nam na tym, żeby nawiązać ją również z tymi, z którymi do tej pory to się nie udawało" - dodał.

Jak podkreślił polityk, jego ugrupowanie wolałoby samodzielnie wygrać wybory. "Nie mam wątpliwości, że SLD również; Robert Biedroń rozpoczyna właśnie swój autorski projekt. (...) Ale także wszyscy niezależnie od szyldu, niezależnie od ambicji, jesteśmy politykami, i nie możemy obrażać się na rzeczywistość. Jeżeli chcemy, żeby różnorodna lewica znalazła się w PE, a potem w polskim Sejmie, to Razem, Robert Biedroń i SLD powinni siąść do stołu; jako Razem jesteśmy na tę rozmowę gotowi" - zadeklarował Konieczny.

Zapewnił jednocześnie, że - w razie porażki rozmów - Razem jest gotowe do samodzielnego startu w wyborach. Zadeklarował też, że jego partii zależy na tym, żeby porozumieć się jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"W nadchodzących wyborach będzie przesądzał się los Europy i naszego w niej miejsca. (...) Tylko silna lewica jest w stanie upomnieć się o pracowników, tylko silna lewica jest w stanie w końcu zasypać olbrzymie różnice płacowe, które dzielą Europę, tylko silna lewica jest w stanie postawić tamę fali nacjonalizmów, która zalewa kontynent. Dlatego tak ważne jest, żeby rozmowy zaczęły się już teraz" - mówił polityk.

Partia Razem wystawiła samodzielne listy w październikowych wyborach do sejmików; nie udało jej się jednak uzyskać mandatów radnych w żadnym województwie. Progu wyborczego nie przekroczyła też w żadnym regionie startująca samodzielnie Partia Zieloni.

Szef SLD: Jesteśmy bardzo chętni

"Jeśli udałoby się stworzyć wspólne listy ugrupowań lewicowych do Parlamentu Europejskiego, jesteśmy bardzo chętni. Takie partie, jak Partia Razem czy Zieloni, są nam bliskie" - powiedział we wtorek PAP przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

Podkreślił jednocześnie, że sam, w imieniu Sojuszu, namawiał lewicowe partie do współpracy już "od kilku miesięcy".

"Ja ogłosiłem na niejednej konferencji prasowej, że my jako SLD bardzo chętnie będziemy współpracowali ze wszystkimi siłami na lewicy" - mówił polityk. Zaznaczył jednocześnie, że ze strony Sojuszu nigdy nie padły "złe słowa na temat Partii Razem".

Jak zauważył, postulat integracji sił lewicowych powtórzył na zeszłotygodniowej konferencji prasowej podsumowującej kampanię wyborczą. Zaznaczył, że jeśli nie uda się porozumieć co do wspólnych list do Parlamentu Europejskiego, Sojusz dopuszcza "współpracę ze wszystkimi partiami prodemokratycznymi, które w sposób podobny myślą na temat UE i na temat przestrzegania konstytucji".

"Takie partie, jak Unia Pracy, PPS, Partia Razem, Partia Zieloni, SdPl, Inicjatywa Feministyczna są nam po prostu bliskie; cieszę się, że będziemy mogli się spotkać, będziemy się mogli porozumieć i wspólnie ocenić to, co się stało w wyborach samorządowych" - podkreślił Czarzasty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy