Reklama

Reklama

Ostatnie sondaże przed ciszą wyborczą. Kto liderem?

W publikowanych na ostatniej prostej kampanii wyborczej sondażach widać znaczne rozbieżności - w jednym na czoło stawki wysuwa się Prawo i Sprawiedliwość, w kolejnym Koalicja Europejska. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę.

IBRiS: 38 proc. dla PiS, 35 proc. dla KE

38 proc. wyborców chce oddać swój głos na PiS - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska z wynikiem 35 proc. głosów. Kolejne ugrupowania, które według sondażu przekraczają próg wyborczy to: Wiosna Roberta Biedronia (6 proc.), Konfederacja (5 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.). W sondażu znalazła się także Lewica Razem z wynikiem 2,1 proc. Około 6 proc. wyborców nie wie jeszcze, na kogo odda głos - czytamy.

Reklama

IBRiS zbadał także prognozowaną frekwencję. Według Instytutu, do urn pójdzie 37,4 proc. Polaków (grupa deklarująca zdecydowaną chęć wzięcia udziału w wyborach). 13 proc. odpowiada, że "raczej" weźmie udział, z kolei niechęć do pójścia do urn zadeklarowało 26 proc. respondentów., a 21 proc, że "raczej" tego nie zrobi. Tylko 1 proc. badanych nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.

IBSP: 42,51 dla KE, 36,32 dla PiS

Z kolei z badania IBSP dla radiozet.pl i "Newsweek Polska" wynika, że na czoło stawki wysunęła się Koalicja Europejska z wynikiem 42,51 proc. Według tego sondażu PiS może liczyć na 36,32 proc. Na trzecim miejscu plasuje się Konfederacja (7,23 proc.), a Wiosna 7,02 proc.

Kolejne miejsce zajmuje Kukiz'15 (4,91 proc.). Listę zamyka Lewica Razem (1,71 proc.). 0,3 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na "inną partię".

Jak zaznaczają autorzy sondażu, ankieterzy IBSP, by zapewnić maksymalnie dokładny wynik, przepytali nie 1000, jak zwykle, a 1500 Polaków. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-23 maja br.

W niedzielę 26 maja Polacy wybiorą 52 europosłów. W związku z niejasnościami wynikającymi z brexitu, w PE ostatecznie zasiądzie jednak prawdopodobnie 51 Polaków.

Sondaże zostały opublikowany w ostatnim dniu kampanii. W piątek po północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama