Reklama

Reklama

Liberałowie: Nie poprzemy kandydatów z PiS i Fideszu

Frakcja Odnowić Europę - zrzeszająca w Parlamencie Europejskim liberalnych europosłów m.in. z Francji, Holandii i Belgii - zapowiedziała we wtorek, że w głosowaniach nie poprze kandydatów na szefów i wiceszefów komisji PE z PiS i Fideszu.

W środę komisje PE zamierzają wybrać swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Kandydatką na szefową komisji zatrudnienia jest była premier Beata Szydło (PiS).

"Odnowić Europę opiera się na wartościach, wspiera demokrację i rządy prawa. Jutro nie będziemy głosować na kandydatów na przewodniczących komisji ani na wiceprzewodniczących, którzy pochodzą z partii rządzących z krajów podlegających procedurze art. 7" - napisała grupa na swoim profilu na Twitterze.

"Odnowić Europę rekomenduje, aby EPL (frakcja, do której należy Fidesz) i EKR (frakcja, do której należy PiS) przedstawiły bardziej odpowiednich kandydatów, którzy szanują nasze wspólne europejskie wartości" - napisano w drugim tweecie.

Reklama

Odnowić Europę (dawniej ALDE) to frakcja zrzeszająca m.in. europosłów z koalicji Renaissance utworzonej przez partię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego czy grupy Belga Guya Verhofstadta, który do niedawna był liderem liberałów w PE.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy